Bir sonraki Mass Effect oyunu Unreal Engine 5’te çalışacak

Bir sonraki Mass Effect oyunu, Epic Games’in Unreal Engine motorunda çalışacak. BioWare yapımcısı Brenon Holmes kısa süre önce paylaştığı bir iş ilanında, ideal adayda Unreal Engine 4 ve 5 deneyimi arandığını ortaya koydu.

Holmes, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “BioWare, UE4/5 deneyimine sahip yetenekli programcıları işe alıyor! Gelin, ekibimize katılın ve bir sonraki Mass Effect oyununda bizimle birlikte çalışın!” ifadelerine yer verdi. Bu, yeni oyunun Unreal Engine 5‘te çalışacağını açıkça belirtmese de, güvenilir bir kaynaktan doğrulama geldi.

İlandaki Unreal Engine 4 ifadesi kafa karıştırıcı olsa da, BioWare oyunu geliştirmeye UE4’te başlayıp daha sonra yeni nesil motora geçme kararı vermiş olabilir. Unreal Engine 5, önümüzdeki yıl beta sürecini tamamlayacak ve geliştiriciler daha kararlı ilerleyebilecek.

Yeni oyunun Unreal Engine’de çalışacağını ilk bildirenlerden biri olan muhabir Jeff Grubb da durumu doğruladı ve özellikle Unreal Engine 5 vurgusu yaptı. Grubb, Holmes’un açıklamalarının kaynaklarından aldığı bilgilerle örtüştüğünü bildirdi.

Mass Effect

Grubb, BioWare’in yeni Mass Effect oyunu için oyun motoru seçeneklerini değerlendirdiğini ve Unreal Engine’in ihtimaller arasında olduğunu bildirdi. EA’in kendi oyun motoru Frostbite da olası bir seçenekti ancak artık oyunun Epic Games’in motorunda çalışacağı doğrulanmış görünüyor. Yayıncı, Epic’e bunun için lisans ücreti ödeyecek.

Daha önce Mass Effect: Andromeda’da Frostbite ile çalışmanın zor olduğu bildirilmişti. Bu nedenle BioWare’in bir sonraki oyununda Unreal Engine 5‘e geçtiğini öğrenmek sürpriz olmadı. Mass Effect: Legendary Edition içindeki oyunlar Unreal Engine 3’te çalışıyordu ve BioWare, yenilenen sürümler için UE4’ü kullanmamayı tercih etti.

BioWare’den Mac Walters, stüdyonun üçlemenin hissiyatını ve oynanışı korumak için Unreal Engine 3’e bağlı kalmayı seçtiğini açıklamıştı. Ancak serinin bir sonraki oyununda yeni bir başlangıç yapacaklar gibi görünüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.