Bazı PlayStation kullanıcıları yeni PSN hesaplarının anlık olarak banlandığını bildiriyor

Birçok PS4 ve PS5 kullanıcısı, yeni PlayStation Network (PSN) hesaplarının oluşturulduktan hemen sonra banlandığını bildiriyor. Hesap oluşturmada sorun yaşayan kullanıcılar, Sony’nin destek hesaplarıyla iletişime geçme çabalarının sonuç vermediğini öne sürüyor.

Sorunu Reddit‘te paylaşan bazı kullanıcılar, çok sayıda e-posta adresi ve farklı cihazlar aracılığıyla hesaplar oluşturmaya çalıştıklarını öne sürüyor. Ancak yalnızca şifrelerini sıfırlamak için bir talimat aldılar ve ardından hesaplarının yasaklandığını bildiren bir mesajla karşılaştılar. Defalarca banlanan ve Sony’ye ulaşamadığından şikayet edenler de var. Sorunun büyümesinin ardından geçtiğimiz ay birçok kullanıcının aynı sorunla karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı.

PSN kullanıcılarının yaşadığı sorun ilk bakışta bir IP yasağı gibi görünüyor ancak bazı kullanıcılar farklı IP adreslerinden yeni hesaplar oluşturmayı denese de sonuç alamadı. Öte yandan önceden başka biri tarafından kullanılmış ve yasaklanmış bir konsol satın almış olmaları da bir başka ihtimal. Ancak sorunla karşılaşan arasında yeni bir PS5 veya güvenilir mağazalardan PS4 satın alanlar da var.

PSN hesabı yasaklanan bazı kullanıcılar, Sony’den cevap almayı başardı

PlayStation Network, PSN

Teorilerin hepsi bir şekilde çürütülüyor. Ayrıca PSN sorunundan etkilenen kullanıcıların farklı bölgelerde yaşadığı görülüyor. Sony destek temsilcisine ulaşmayı başaran şanslı kişiler çeşitli yanıtlar aldı.

Bir Reddit kullanıcısı, “Destek temsilcisi son derece yardımcı oldu ve hesabın geçici olarak banlandığını doğruladı. Hesap yeni olduğu için geçici yasağın olağan dışı olduğunu kabul etti. Sorunumu bazı uzmanlara iletti ve yasağın 24-48 saat içinde kaldırılacağını söyledi.” diye yazdı.

Bir diğer kullanıcı ise, “Hesabınızı olası şüpheli etkinliklerden korumak için hesabınıza otomatik olarak geçici bir yasak getirildi. Hesabınızı onaylamak ve gerekirse güncellemeler yapmak için size birkaç soru sormamız gerekecek.” şeklinde bir yanıt aldığını belirtti.

PSN hesaplarının anlık olarak banlanması alışılmadık bir durum. Sorun şu anda az sayıda kullanıcıyı etkiliyor gibi görünüyor ancak kesinlikle normal bir olay değil. Sony tarafından açıklama geldiğinde sizlerle paylaşacağız.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.