505 Games, Control’ün yükseltme seçeneğine gelen tepkilerden ders aldı

Yeni nesil konsolların gelişiyle birlikte birçok geliştirici oyunlarını ücretsiz olarak yükseltti. Ancak bazı istisnalar da vardı. 505 Games, PS5 ve Xbox Series X/S için sadece Control Ultimate Edition‘ı yükseltme seçeneği olarak sunmuştu. Yayıncı, oyuncuların bu stratejisine verdiği tepkileri kabul ettiğini açıkladı.

Control Ultimate Edition geçtiğimiz yıl ilk kez duyurulduğunda, oyunu PS4 ve Xbox One için satın alanların ücretsiz yükseltme yapamayacakları ortaya çıkmıştı. Oyunun yeni nesil sürümlerini elde etmenin tek yolu, Control Ultimate Edition’ı da almaktı.

GamesIndustry.biz‘e konuşan 505 Games başkanı Neil Ralley, Microsoft’un Smart Delivery ayrıcalığı gibi, oyuncuların platformun ekosisteminde satın aldığı oyunların hem Xbox One hem de Xbox Series X/S sürümlerini almasına izin veren girişimlere rağmen, bunun endüstrinin daha önce hiç karşılaşmadığı bir şey olduğunu söyledi.

Control

Ralley, “Control için, oyunun yeni nesil versiyonunda Smart Delivery’yi nasıl gerçekleştirebileceğimizi kısıtlayan bazı kararlar aldık. O zamanlar doğru kararlardı ancak bu engelleri onlar yarattılar. Smart Delivery yapmanın mantıklı ve adil bir yolu olması için Ultimate Edition’ı geliştirme yöntemimizi geriye dönüp yeniden düzenleyemedik.” dedi.

Sonuç olarak Ralley, 505 Games’in bu durumdan ders çıkardığını ve toplulukla iletişimi en iyi şekilde ele almadığını da kaydetti. İleriye dönük olarak, böyle bir tepkiden kaçınmak istiyorlar. Örnek olarak Ghostrunner ve Assetto Corsa Competizione bu noktada örnek oldu. Oyunların PS4 ve Xbox One sürümlerini satın alanlar, PS5 ve Xbox Series X/S sürümlerine ücretsiz olarak yükseltebiliyorlar.

Geçtiğimiz ay yapılan duyuruya göre Control, 10 milyon oyuncuyu aşarak önemli bir başarı elde etti. Geliştirici Remedy, Project Condor kod adlı çok oyunculu bir oyun da dahil olmak üzere şu anda geliştirilmekte olan en az 6 projesi olduğunu doğruladı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.