Toshiba: Çip krizi, konsol üretimini 2023 yılına kadar etkileyebilir

PS5 ve Xbox Series X/S satın almak isteyenlere kötü haber… Toshiba, 2023 yılına kadar çip talebini karşılayamayabileceğine dair bir uyarı yayınladı. Elektronik devi, en az bir yıl veya daha uzun süre güç düzenleyici çipler için tedarik sorunları yaşamayı beklediğini söyledi.

Bloomberg‘e konuşan Toshiba’nın yarı iletken üretiminden sorumlu yöneticisi Takeshi Kamebuchi, “Çip arzı, en az gelecek yılın Eylül ayına kadar çok sıkışık kalacak. Bazı durumlarda, bazı müşterilere 2023’e kadar tam olarak hizmet verilmediğini görebiliriz.” dedi.

Çip krizi, her alanda üretim sorunlarına yol açıyor

PS5, anakart

Kamebuchi’nin işlemci veya bellek yongalarından değil, güç düzenleyici çiplerden bahsettiğinin altını çizelim. Geçmişte güç düzenleyici çipler piyasada o kadar yaygındı ki, Toshiba bunları çok sıradan ürünler olarak görüyordu. Bununla birlikte, hemen hemen tüm elektrikli cihazlarda güç düzenleyici çiplere ihtiyaç duyuluyor ve şirket, sonunda artan talebi karşılayamaz hale geldi.

Güç düzenleyici çiplerin eksikliği, basit ev aletlerinden, daha karmaşık olan elektronik cihazlara kadar her şeyi etkiliyor. Ancak bu, son dönemde yarı iletken sorunundan son derece etkilenen oyun konsolu üreticileri için bir başka darbe demek. Bloomberg, Sony’nin PS5 talebini karşılayamayacağını ve Nintendo’nun da Switch üretiminde benzer sıkıntılarla karşılaştığını kaydetti. Yarı iletken sıkıntısı o kadar kötüleşti ki, yıllardır sorun yaşanmayan PS4 üretimini bile etkiliyor.

Kamebuchi, “Oyun konsolu üreticileri en güçlü taleplerde bulunan müşteriler arasında yer alıyor ve hayal kırıklıklarından dolayı içtenlikle üzgünüm. Çünkü hiçbiri %100 memnuniyete sahip değil.” diye ekledi.

Bu yılın başlarında, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), tedarik sorunlarının 2023’e kadar sürmesini beklediklerini duyurarak, Toshiba ile benzer bir açıklama yapmıştı. TSMC, kişisel bilgisayarlar ve mobil cihazların yanı sıra oyun konsolları için hayati önem taşıyan işlemciler ve bellek yongaları üretiyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.