Activision Blizzard çalışanları, temiz ve adil çalışma koşulları için greve gidiyor

Activision Blizzard çalışanları, Kaliforniya eyaleti tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şirkete karşı açılan davada belirtilen tacizi, cinsel ayrımcılığı, “ergen” kültürünü ve adaletsiz çalışma koşullarını protesto etmek için 27 Temmuz Çarşamba günü (bugün) greve gitmeyi planlıyor.

Bir grup Blizzard çalışanı tarafından düzenlenen grev etkinliğinin adı Activision Blizzard Walkout for Equality (Eşitlik için Activision Blizzard Grevi) olarak belirlendi. Sabah 9’dan akşam 6’ya kadar çalışmayı bırakabilecek tüm şirket çalışanlarına grev çağrısı yapılıyor. Blizzard kampüsünde yaklaşık 50’den fazla katılımcıyı bir araya getirmesi beklenen canlı bir etkinlik gerçekleşecek.

Grevi organize edenler bir Niyet Beyanı kaleme aldılar ve bunu Activision Blizzard yönetimine ilettiler. Çalışanların şirkette bir kültür değişimi ve daha adil, hakkaniyetli çalışma koşulları oluşturmaya yardımcı olması gereken dört ana talebi anlattılar. Açıklamada yer alan talepler şu şekilde:

  1. Mevcut ve gelecekteki tüm çalışan sözleşmelerinde zorunlu tahkim hükümlerine son verilmesi. Tahkim hükümleri, istismarcıları korur ve mağdurların tazminat talep etme yeteneklerini sınırlar.
  2. Şirket çapında bir Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık organizasyonunda çalışanlar tarafından üzerinde anlaşmaya varılan, her seviyedeki çalışanlar arasında temsili iyileştirmek için tasarlanan mülakat, işe alma ve terfi politikalarının benimsenmesi. Mevcut uygulamalar, kadınların, özellikle beyaz olmayan ve trans kadınların, kendini belirli bir cinsiyette tanımlamayan insanların ve cinsiyet ayrımcılığına karşı savunmasız olan diğer marjinal grupların erkeklere kıyasla yeni roller için adil bir şekilde işe alınmamasına yol açmıştır.
  3. Şirketteki tüm cinsiyet ve etnik kökenlerden çalışanlar için ödemeler (tazminat ve kar paylaşımı dahil), terfi oranları ve maaş aralıklarına ilişkin verilerin yayınlanması. Mevcut uygulamalar, yukarıda belirtilen gruplara ödeme yapılmamasına veya adil bir şekilde terfi ettirilmemesine yol açmıştır.
  4. ABK’nın raporlama yapısını, İK departmanını ve yönetim kadrosunu denetlemek üzere üçüncü bir taraf tutulması için şirket çapında Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık ilkelerini güçlendirin. Mevcut sistemlerin çalışan tacizini önlemede nasıl başarısız olduğunu belirlemek ve bu sorunları ele almak için yeni çözümler ortaya koymak zorunludur.

Kotaku‘ya konuşan grev temsilcisi, özellikle hak ettiğinden daha az ödeyen kimseyi anlayamadıklarını söyledi. Temsilci, “Çalışanları, kendilerini güvende hissetmeleri için ne olursa olsun izin almaya teşvik ediyoruz. Çoğumuz tam gün izin almayı planlıyoruz (ücretsiz olarak), ancak sözleşmeli çalışanların, ortakların ve hak ettiğinden daha az ücret alanların bunu yapma olanağına sahip olmayabileceğini anlıyoruz.” dedi.

Activision Blizzard çalışanları, oyun endüstrisinde yaygın görüldüğü gibi sendikalı değil ve grevden bir temsilci sendikalaşmanın bu özel durumla ilgili olarak tartışılmadığını söyledi. Organizatörler, sosyal medyada #ActiBlizzWalkout hashtag’i ve mavi kalp emojisi ile greve destek istiyorlar. Ayrıca dün yaklaşık 1.000 çalışan tarafından imzalanan taciz davasına yönelik açıklama şu anda 2.600’den fazla mevcut ve eski Activision Blizzard çalışanına ulaştı.

Blizzard kıdemli yazılım mühendisi Valentine Powell, World of Warcraft lider ekibinin çalışanlara Perşembe günkü greve katılarak harcadıkları süre için ödeme yapacağını söyledi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.