Bir EA yöneticisi, ‘oyuncu’ teriminin artık eskide kaldığını öne sürdü

EA marka başkan yardımcısı Elle McCarthy, interaktif eğlencenin popülaritesinin artmasıyla birlikte artık “oyuncu” diye bir şeyin kalmadığını, böyle bir gruba ürün ve hizmet pazarlamanın müzik seven veya nefes alan insanları hedeflemek gibi olduğunu söyledi.

McCarthy, Adweek’e verdiği röportajda, artık daha az insanın kendilerini oyuncu olarak tanımladığını öne sürdü ve pazarlamaya daha esnek bir yaklaşım olarak baktı. Günümüzde oyun ve eğlence artık iç içe geçmiş terimler ve oyuncu terimi ortadan kalkıyor. McCarthy’ye göre oyun artık bir araç veya endüstri değil, sadece ‘interaktif’ bir kavram. EA yöneticisi açıklamasında aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Lo-fi canlı hizmet oyunlarındaki son artış, kültürün her zamankinden daha hızlı entegrasyonunu sağlıyor. Bu, pazarlama için büyük bir fırsat ve özgün bir şekilde etkileşim kurmak isteyen markaları daha çok topluluk odaklı ve akıcı bir yaklaşıma zorluyor. Bana sık sık markaların oyunlarla nasıl ortak olabilecekleri veya oyuncularla nasıl konuşabilecekleri soruluyor – ancak gerçekten ‘oyuncular’ diye bir şey yok ve bunun anlaşılması çok önemli. Oyuncuların yalnızca yüzde 14’ünün kendini oyuncu olarak tanımladığını ve bunun kadınlarda yüzde 6’ya kadar düştüğünü biliyor muydunuz? Bunun nedeni, oyun alanlarında dünyada olduğundan daha az etkili olabilen kimlik politikalarının prangalarından arınmış, kendileri gibi insanlarla oynarken bulduğu güvenlik hissi olabilir.”

McCarthy, oyunun artık yalnızca bir araç veya endüstri olmadığını, bu çok yönlü ve tutkulu toplulukları meşgul etmek için uygulamada yeterli kuralların olmadığını sözlerine ekledi.

McCarthy, EA bünyesine Şubat 2020’de katıldı. Ana görevi, şu anda neredeyse 40 yaşında olan EA şirketine yeni bir soluk getirmeye yardımcı olmak. Özel görev ve sorumluluklarından biri, ürünler aracılığıyla pozitifliği yaymak ve sosyal etki yoluyla geri kazanmak için bir marka amacı stratejisi oluşturmak. Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Sizce de oyuncu kavramı yavaş yavaş yok oluyor mu? Eğlence ve oyun sektörünün iç içe geçmeye başlaması geleneksel oyunculuğu bitirdi mi? Yorumlarda fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.