Fortnite davasında Apple, Epic Games’e karşı temyizde kazandı

Apple, Fortnite yüzünden Epic Games ile uzun süredir devam eden bir hukuk mücadelesi veriyordu. Şirket sonunda temyizde de kazandı.

Bloomberg‘in haberine göre ABD Dokuzuncu Temyiz Mahkemesi, Apple’ın iOS platformunda herhangi bir rakip pazar yerine izin vermeyerek federal yasayı ihlal ettiği yönündeki iddiaları büyük ölçüde reddeden alt mahkeme kararını onadı.

Üç yargıcın yer aldığı temyiz mahkemesinde verilen kararda şu ifadeler yer aldı:

“Pazar gücüne sahip çevrimiçi ödeme platformlarının ekonomimizde ve demokrasimizde oynadığı role dair hareketli ve önemli bir tartışma yaşanıyor.

Bununla birlikte, federal bir temyiz mahkemesi olarak bizim işimiz bu tartışmayı çözmek değil – hatta buna teşebbüs bile edemeyiz. Bunun yerine, bu kararda, mevcut emsalleri sadakatle gerçeklere uyguladık.”

Fortnite

Epic, Ağustos 2020’de Apple’ın yüzde 30’luk komisyon kesintisini Fortnite’ın mobil sürümünde doğrudan ödeme seçeneğiyle atlatmak için harekete geçmişti.

Sonunda battle royale oyunu App Store’dan kaldırıldı ve Epic’in geliştirici hesabı feshedildi. Ardından iki şirket arasında çetin geçen bir dava süreci başladı.

Davaya bakan alt mahkeme yargıcı Apple aleyhinde yöneltilen 10 suçlamanın dokuzunda Epic aleyhine karar verdi. Oyun devi karara itiraz edeceğini duyurdu.

Yine de Epic CEO’su Tim Sweeney ilk kararın ardından Apple’a bir mektup yazarak şirketin Fortnite geliştirici hesabını yeniden etkinleştirmesini istedi.

Sweeney, ürünlerini Apple platformlarında piyasaya sürdükleri her yerde ve her zaman şirketin yönergelerine uyacağını taahhüt etti.

Ancak Apple talebi reddetti ve Epic ile yasal savaşı tamamlanana kadar Fortnite’ın App Store’a geri dönmesine izin vermeyeceğini bildirdi.

Sonuç olarak temyizde kazanan yine Apple oldu. Muhtemelen Fortnite, pazar kurallarına uygun bir şekilde geri dönecektir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.