Blizzard ortak kurucusu, taciz iddialarının ardından sessizliğini bozdu: Utandım

Blizzard kurucu ortağı ve eski yöneticisi Mike Morhaime, Kaliforniya eyaleti tarafından ayrımcılık, cinsel taciz ve kötü çalışma koşulları nedeniyle dava edilen Activision Blizzard’a yöneltilen iddiaların ardından sessizliğini bozdu.

Morhaime, TwitLonger yazısında, Kaliforniya Adil İstihdam ve Konut Dairesi tarafından yürütülen detaylı ve bağımsız bir soruşturmanın ardından ortaya çıkan iddialardan “utandığını” itiraf ederek düşüncelerini paylaştı. Ayrıca birçoğu hala sektörde çalışan ve kötü deneyimlerini anlatarak kariyerlerini riske atan kadın çalışanlara da çağrıda bulundu.

Blizzard kurucusu, sektörde taciz ve ayrımcılığın olduğunu kabul etti

Blizzard şirketini yaklaşık 30 yıl yöneten Morhaime, sektörde taciz ve ayrımcılığın var olduğunu kabul etti. Ancak kötü çalışma koşulları ve tacizi durdurmak için yeterince adım atmadığını hissettiğini belirtti. Morhaime, şikayetleri okuduğunu ve utandığını belirttiği paylaşımında aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Bunların sadece kelimelerden ibaret olduğunun farkındayım ama korkunç deneyimler yaşayan kadınlar olduğunu kabul etmek istedim. Sizi duyuyorum, size inanıyorum ve sizi hayal kırıklığına uğrattığım için çok üzgünüm. Paylaşmak isterseniz hikayelerinizi duymak istiyorum. Sektörümüzde bir lider olarak, olumlu değişimi teşvik etmek ve mümkün olan her yerde kadın düşmanlığı, ayrımcılık ve tacizle mücadele etmek için etkimi kullanabilirim ve kullanacağım. Daha iyisini yapabileceğimize inanıyorum ve oyun endüstrisinin, kadınları ve azınlıkları iyi karşılayan, onları aralarına dahil eden, desteklendiği, tanındığı, ödüllendirildiği ve nihayetinde hepimizin bu sektöre katkı yapma fırsatının engellenmediği bir yer olabileceğine inanıyorum. Sektörde bıraktığım iz, hepimizin gurur duyacağı bir şey olsun istiyorum.”

Bazı Blizzard eski çalışanları Morhaime’ın suçluluk hissetmesini ve paylaşımını takdir ederken, bazıları çok geç olduğunu düşünüyor. Bize sorarsanız, oyun sektörü son yıllarda kötü çalışma koşulları ve tacizlerle çalkalanırken, hâlâ bu tarz şeylerin yaşanması, büyük bir ihmalin ve acımasız bir suskunluğun sonucudur…

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.