Çin’de çocuklara çevrimiçi oyun kısıtlaması: Haftada 3 saat

Çin Ulusal Basın ve Yayın İdaresi, reşit olmayanlar için çevrimiçi oyunlara kısıtlamalar getiren bir bildiri yayınladı. Tencent ve NetEase gibi Çinli oyun platformları, Pazartesi günü getirilen yeni kuralların ardından çevrimiçi oyun oynamayı haftada sadece üç saatle sınırlayacak.

Yapılan değişiklik, oyun bağımlılığı konusunda artan endişelere yönelik olarak gerçekleştirildi. Ulusal Basın ve Yayın İdaresi’ne göre, çevrimiçi oyunlar, çocukların hem fiziksel hem de zihinsel sağlığını etkiliyor. Oyun şirketleri, 1 Eylül‘den itibaren oyun süresini haftada üç saatle sınırlamak zorunda kalacak. Reşit olmayan oyuncular Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri saat 20.00’den 21.00’e kadar oyun oynayabilecek.

Yeni kurallar, kimlik doğrulama sistemi gerektirecek

mobil oyunlar

Oyun platformları, zaman sınırlamasını uygulamak için yeni bir kayıt sistemi kullanmak zorunda kalacak. Kullanıcıların kayıt sırasında kimlik doğrulama sisteminden geçmesi gerekecek ve her oyuncu, kimliğiyle ilişkilendirilmiş yalnızca bir hesaba sahip olabilecek. Ayrıca oyun şirketlerinin düzenlemelere uyup uymadığı düzenli olarak kontrol edilecek.

Tencent, 2018 yılında popüler bir mobil oyun olan Honor of Kings‘in oyun süresini kısıtlamak için benzer bir sistemi kullanmaya başlamıştı. O zamanlar yapılan düzenlemede 12 yaşına kadar olan çocuklar günde bir saat, 13 ila 18 yaş arası çocuklar ise günde iki saate kadar oyunu oynayabiliyordu.

Yeni kurallarda çevrimiçi oyunlardan özellikle bahsediliyor. Bu, tek oyunculu veya yerel çok oyunculu oyunların ileriye kısıtlanmayacağı anlamına gelebilir. Benzer şekilde, konsol oyunlarının ve yabancı oyunların kimliğe dayalı kayıt sistemini uygulamak zorunda olup olmayacağı belli değil. Genç oyuncular, muhtemelen yabancı sunuculara kaydolarak kısıtlamaları aşmak isteyeceklerdir. Öte yandan yetişkin oyuncuların 7/24 oyun oynayabileceğini de belirtelim.

Haberin ardından Tencent bir açıklama yaparak, yasaya olan desteğini dile getirdi ve ilgili gereksinimleri mümkün olan en kısa sürede uygulamak için her türlü çabayı göstereceğini belirtti. Bloomberg‘e göre kararın ardından NetEase hisseleri şu anda dünün kapanış fiyatına göre yüzde 8 düştü.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.