Yeni PS5 modeli ‘daha kötü’ değil, orijinali fazla iyi tasarlanmış olabilir

Revize edilmiş PS5 modeli geçtiğimiz hafta sessiz sedasız piyasaya sürülmüştü. Elbette yeni modelle birlikte konsol parçalarına ayrıldı ve keşifler başladı. Yapılan testler, cihazın daha kötü bir soğutma sistemine sahip olduğunu ve daha çok ısındığını ortaya koydu.

YouTuber Austin Evans tarafından yapılan testler, soğutma bloğunun küçültüldüğünü, fanın değiştiğini ve cihazın daha hafif olduğunu gösteriyordu. Ayrıca cihazın orijinaline göre 3 ila 5°C arasında daha fazla ısındığı belirtiliyordu. Konsolun daha sıcak çalışması, performans için bir tehdit olarak gösteriliyordu.

Revize edilmiş PS5 modelinin daha sıcak çalışması, kötü olduğu anlamına gelmiyor

PS5, sistem yazılımı, beta programı

GamesBeat‘ten Jeff Grubb yeni model hakkında ortaya çıkan bazı yanlış bilgileri düzeltmek için devreye girdi. Grubb’a göre revize edilmiş konsolun farklı bir şekilde inşa edilmiş olabilir ancak daha ​​kötü olarak nitelendirmek, performansı hakkında spekülasyon yapmaktan öteye gidememek demek. Eğer yenilenen PS5, aynı oyunları aynı performansla çalıştırıyorsa, çalıştığı sıcaklığın aslında çok da önemi yok.

Grubb, yapılan değişimin maliyetleri düşürdüğünü ve tedarik sıkıntılarının önüne geçtiğini belirtiyor. Eğer orijinal konsolun lansman modeli aşırıysa, yeni PS5, bol bırakılan hata payının bir kısmını ortadan kaldırdığı için daha kötü olamaz. Evans da videonun bir noktasında, lansman modelinin gereğinden fazla mühendislik uygulamış gibi göründüğünü dile getiriyordu.

Toplama PC’ler ve konsollar arasında fark var

PS5, anakart

Öte yandan Grubb, toplama PC’ler oluşturma konusundaki tartışmaların konsol tarafına sıçramasını anlamsız bulduğunu öne sürdü. Aradaki fark, birinin son derece özelleştirilebilir, diğerinin ise en başından statik tasarım ve performans için tasarlanmış olması. Birkaç derecelik değişim, PC performansında fark yaratabilirken, aynı şey özel olarak tasarlanmış bir konsol için geçerli değildir. Konsollar, dahili bileşenleri değişemediğinden dolayı zaman içinde zorlanarak daha fazla ısı yayıyor.

Revize edilmiş yeni PS5, daha yüksek çalışma sıcaklığı nedeniyle daha kötü olmayabilir. Şimdilik bu konudaki endişeler yersiz görülüyor. Gerçek şu ki, soğutucu kırpıldı ve sistem daha sıcak çalışıyor, ancak şu ana kadar oyunlarda performans sorunları çıkardığına veya “daha kötü” olarak nitelendirebilecek başka sorunlar olduğuna dair bir kanıt yok.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.