Vampyr’ın geliştiricisi Dontnod Entertainment kalıcı olarak evden çalışma modeline geçti

Fransız geliştirici Dontnod Entertainment, hem Paris hem de Montreal stüdyolarındaki tüm çalışanlar için kalıcı bir evden çalışma politikası benimsediğini ve onlara uzaktan veya ofisten çalışma seçeneği sunduğunu duyurdu.

Dontnod, yaptığı açıklamada, pandemi başlamadan önce Tamamen Uzaktan Organizasyon (FROG) planını test etmeye başladığını dünya çapındaki kapanmaların FROG’un uygulamasını hızlandırdığını söyledi. Geliştirici, geçtiğimiz yılın Ekim ayında geri bildirim toplamak için çalışanlara bir anket yaptı ve iş gücünün yüzde 87’sinin uzaktan çalışmaya sıcak baktığını tespit etti.

Dontnod CEO’su Oskar Guilbert, ekiplerin bu süre boyunca olağanüstü bir dayanıklılık gösterdiğini ve 2020 yılında Tell Me Why ve Twin Mirror oyunlarının başarılı bir şekilde yayınlanmasını sağlamak için sıkı ve özverili bir şekilde çalıştıklarını belirtti. Ayrıca stüdyonun tüm çalışanlarına gösterdikleri yoğun çabadan dolayı teşekkür etti.

Dontnod, kararı çalışanlarına bırakıyor

Guilbert, Dontnod Entertainment’ta uzaktan çalışma modeline geçişin arkasındaki sebepleri şu şekilde açıkladı:

“Dontnod çalışanlarının esenliği ve sağlığı önceliğimiz. FROG programı bu amaçla tasarlandı. Herkesin farklı ihtiyaçları ve farklı çalışma şekilleri olduğunu biliyoruz. Bu nedenle herkese günlük hayatlarını nasıl düzenlemek istediklerini seçme özgürlüğü verecek bir program oluşturmak istedik. FROG, yeteneklerimizin profesyonel ve kişisel yaşamlarında gelişmesine izin vermeyi amaçlıyor.”

Dünya açılmaya başladığından beri çeşitli sektörlerden çok sayıda şirket, uzaktan çalışmanın üretkenlik üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmadığını ve çalışanlarına evden ve/veya ofisten çalışma arasında seçim yapmalarına izin vermeye devam edeceklerini açıkladı. Birçok oyun geliştiricisi, evden çalışma koşulları nedeniyle projelerini ertelerken, Dontnod’ın kararı tam aksini öne sürüyor.

Oyun geliştirme, tasarımdan yazılıma, mühendislikten çekimlere kadar birçok alanı bir arada barındırıyor. Bu nedenle evden çalışma modeli stüdyoların şartlarını zorlayabiliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.