The Playroom’un geliştiricisi Firesprite, PlayStation Studios ailesine katıldı

The Playroom (PS4) ve The Persistence (PSVR) dahil olmak üzere çeşitli oyunlar üzerinde Sony ile birlikte çalışan birlikte çalışan Firesprite, PlayStation Studios ailesine katıldı. İngiltere/Liverpool merkezli stüdyo, PlayStation bünyesindeki 14. stüdyo oldu.

PlayStation Studios, Firesprite’ın öncesinde PS5’e özel Returnal’ın geliştiricisi Housemarque ve PC’ye taşıdığı oyunlarla bilinen Nixxes Software‘i satın almıştı. Geliştirici, The Playroom oyunlarının yanı sıra VR korku oyunu The Persistence ve PS5 için optimize edilmiş versiyonuyla da biliniyor. Sony, çalışmalarına güvendiğini belirttiği stüdyoya gelecekteki projelerde liderlik vermeyi planlıyor.

PlayStation Studios, Firesprite’a güveniyor

PlayStation Studios, Sony

PlayStation Studios patronu Hermen Hulst’a göre Firesprite, ileriye dönük yeni projelere liderlik edecek. Hulst, GamesIndustry.biz ile yaptığı röportajda stüdyoya duyduğu güveni şu sözlerle dile getirdi:

“Bize katılmaları ve onlarla yaptığımız projeleri ikiye katlamaları için doğru zaman. İlişkiyi sağlamlaştırmak ve diğer stüdyolarla resmi olarak bilgi alışverişi yaptığımız masada onlara uygun bir yer vermek. Bazı birinci parti stüdyolarla zaten bazı güçlü bağları var, ancak daha önce bizimle iş birliği yapmış olsalar bile, diğer takımlara yardım etmek yerine birkaç oyun projesinin geliştirilmesine liderlik etmelerini istediğimizi açıkça belirtmek istiyorum. Firesprite büyüdükçe ve geliştikçe, PlayStation Studios için özel oyunlar geliştirme rolüne artık hazır olduğunu düşünüyoruz.”

Firesprite genel müdürü Graeme Ankers ise PlayStation Blog‘da yayınladığı mesajda, “Firesprite’ta her zaman bir oyuna veya türe yeni bir şeyler getirmeye çalışıyoruz ve yeni teknolojiler geliştirmek tutkumuzun itici gücü. PlayStation Studios’a katılmak, herhangi bir sınırlama olmaksızın son teknoloji donanımlar üzerinde daha yakından çalışarak ve PlayStation hayranlarına gerçekten benzersiz deneyimler sunmak için stüdyomuzun yaratıcılık ve teknik yenilik mirasını ilerleterek bu tutkuyu güçlendirmemize olanak sağlayacak.” dedi.

Firesprite, Sony’nin Wipeout, Lemmings ve Colony Wars gibi serilerinin arkasındaki en eski stüdyolarından biri olan Psygnosis‘in manevi halefi olduğu için şirketin en büyük satın alımlarından biri oldu. Psygnosis, 2000’lerin başında SCE Studio Liverpool olarak yeniden adlandırılmış ancak daha sonra 2012 yılında kapatılmıştı. Stüdyo çalışanlarının büyük çoğunluğu, Firesprite’ı kurarak yoluna devam etti. Firesprite şu anda 250’den fazla çalışanı ile Sony’nin en büyük bireysel stüdyolarından biri haline geldi.

Firesprite, PlayStation Studios’a katılmadan önce hem devasa bir çok oyunculu nişancı hem de rekor kıran, karanlık bir macera oyunu için iş ilanları veriyordu. Ancak projelere dair detaylar henüz bilinmiyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.