Dragon’s Dogma 2, ücretli DLC’ler ve performans sorunları nedeniyle eleştiriliyor

Dragon’s Dogma 2, heyecanlı bekleyişin ardından bugün çıktı. Ancak oyun, içeriğinden çok mikro ödeme sistemi ve performans sorunlarıyla gündem oldu.

Capcom’un aksiyon RPG oyunu, ücretli DLC’ler nedeniyle oyuncuların eleştirilerine maruz kaldı. Tek oyunculu ve ücretli bir oyun olmasına rağmen ücretli eşyalar, kozmetikler ve kristaller satılıyor.

Oyuncular ayrıca optimizasyon sorunları ve yeni bir oyuna başlayamama konusunda da şikayette bulundular. Özellikle NPC’lerin bol olduğu yerlerde sorunlar baş gösteriyor.

Dragon's Dogma 2

Dragon’s Dogma 2 oyuncuları, DLC politikasına tepki gösteriyor

Dragon’s Dogma 2 şu anda Steam sayfasında fiyatları 0.89-4.45 dolar arasında değişen 21 adet ücretli DLC sunuyor. Üstelik bunların bir çoğu oyun içinde elde edilebilen öğelerden oluşuyor.

Elbette, bunları satın almak zorunda değilsiniz. Tek oyunculu bir oyunda sadece oyunculara zaman kazandırırlar. Ancak arkadaşlar, bir zamanlar “etik” diye bir şey vardı, ne oldu ona?

Hadi oyun şirketlerini anlıyoruz. Şu sıralar hepsi pandemi döneminde şişen midelerinin gazıyla uğraşıyorlar ve para kazanma üzerine bir politika izliyorlar. Peki ya oyuncular?

“İstemiyorsanız almayın” diyen mi ararsınız, “Capcom bunu birçok oyununda yapar ki” diye normalleştiren mi ararsınız… Zaten bugünlere gelmemizde de en büyük etkenlerden biri bu anlayış. Neyse…

Benim bu konudaki tek cevabım: “Olacak şey var, olmayacak şey var…” Ve Dragon’s Dogma 2, olmayacak bir şeyle karşımızda. Yayıncıların sektörü ve oyuncuları sağmasına izin vermeyin!

Zamanında Marvel’s Avengers da aynı strateji yüzünden yerden yere vuruldu ve oyuncular, yayıncı Square Enix’e gerçek bir ders verdi.

Dragon's Dogma 2, grafik modu

Capcom eleştirilere yanıt verdi

Capcom, Steam‘de yayınladığı bir mesajda bu konularda topluluktan çok sayıda yorum aldığını söyledi. Yayıncı, oyunu sabırsızlıkla bekleyen herkesten sorunlar nedeniyle özür diledi.

Ancak konu mikro ödemelere geldiğinde, aşağıda listelenen tüm öğelerin oyunu oynayarak ücretsiz veya ücretli DLC olarak isteğe bağlı şekilde alınabileceğini vurguladı:

  • Metamorfoz Sanatı – Karakter Düzenleyici
  • Değişken Yarık Tütsüsü – Pawn Eğilimlerini Değiştir
  • Uyandırma Taşı – Ölüleri Hayata Döndür
  • Bağlantı Kristali – Bükülme Konumu İşaretçisi
  • 500/1500/2500 Yarık Kristali – Yarığın Ötesinde Harcanacak Puanlar
  • Eğreti Hapishane Anahtarı – Hapishaneden Kaçış
  • Harpi Kapanı Duman İşaretleri – Harpi Yemi Öğesi

Capcom ayrıca çökme ve donma gibi kritik sorunları da araştırdığını ve yakın gelecekte ele almayı planladığını belirtti. Belki de bu, en önemli öncelik olabilir.

Dragon's Dogma 2

Dragon’s Dogma 2, Steam’de 19 binin üzerinde inceleme aldı ve bunların sadece %39’u olumlu oldu. Bahsedilen her iki konu da şikayetlerin temelini oluşturuyor. En azından durumun farkındalar…

Bu arada, oyunun performansını artırmak için topluluk içinde dönen ilginç bir öneri var. Bazı oyuncular, oyundaki gereksiz NPC’leri öldürerek fps artışı sağlamayı düşünüyor.

Aramızda Dragon’s Dogma 2 oynayanlar varsa görüşlerini yorumlarda paylaşabilir. Ancak mikro ödeme sevdalılarını banlamayacağıma söz veremem!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.