PSVR 2’nin yeni sistem güncellemesi PC erişimini etkinleştiriyor

PSVR 2 sistem güncellemesi görünüşe göre PC erişimini etkinleştirmek ve cihazın çalışmasını sağlamak için geçici çözümler kullanma ihtiyacını ortadan kaldırdı.

Değişiklik, bir VR teknolojisi uzmanı ve bir aksesuar üreticisi tarafından fark edildi. Her ikisi de Sony’nin gelecekte PSVR 2’den PC’ye doğrudan bağlantıya izin vermeyi planladığı sonucuna vardı.

PS5 sistem yazılımı 9.00, DualSense kontrol cihazlarının yanı sıra PSVR 2 gözlüğüne de donanım güncellemesi sağlamıştı.

“PSVR2, en son PS5 güncellemesiyle birlikte bir ürün yazılımı güncellemesi aldı. Artık bilgisayarda çalışması için gerekli olan EDID ve DSC işlemlerini atlamadan çalışıyor. Bu değişikliğe göre PC desteği akışla değil, doğrudan bağlantıyla yapılacak gibi görünüyor.”

Konsol devi, Şubat ayının sonlarında yaptığı açıklamada, sanal gerçeklik gözlüğüne PC uyumluluğu getireceğini, özelliği test ettiğini ve bu yıl kullanıcılara sunacağını duyurmuştu.

PSVR 2 oyuncuları, yenilikle birlikte PC VR oyunlarını da oynayabilecek ve kitaplıklarını genişletmiş olacak. Ancak iVRy’ye göre Sony’nin cihazı bağlanırken ekstra bir adaptör gerektirecek:

“PSVR 2’nin 12V güç ve alternatif DisplayPort sağlayan bir USB-C bağlantı noktasına ihtiyacı var. Bunu yapabilen tek PC bağlantı noktası VirtualLink (kullanımı durduruldu). Bu nedenle, masaüstü GPU’sunda bu bağlantı noktalarından birine sahip olmayan herkesin bir tür adaptöre ihtiyacı olacak. Başka yolu yok.”

Belki de bu hamle, PSVR 2 satışlarını artırmaya da yardımcı olabilir. Son raporlar; Sony’nin, satışları beklentileri karşılamayan VR gözlüğünün üretimini geçici olarak durdurduğunu öne sürüyordu.

Bu arada söylentilerin odağında yer alan PS5 Pro’nun teknik özelliklerinden birçoğu sızdırıldı. Detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.