E3 2022, COVID-19 nedeniyle yine çevrimiçi olarak yapılacak

Entertainment Software Association (ESA), E3 2022 etkinliğinin yine çevrimiçi olarak gerçekleşeceğini duyurdu. Yılın en büyük oyun fuarlarından biri olan E3, COVID-19 nedeniyle bu yaz da yüz yüze yapılamayacak.

Etkinliğin yapımcısı ESA, daha önce E3 2022’yi yüz yüze yapmayı planladığını açıklamıştı. Ancak verilen yeni kararla birlikte yüz yüze etkinlik üst üste üçüncü yıl atlanmış olacak. Pandemi süreci, dünya çapında hem oyun hem de genel olarak eğlence sektörünü derinden etkilemeye devam ediyor.

ESA, GamesBeat‘e yaptığı açıklamada, “E3, COVID-19’un devam eden sağlık riskleri ve katılımcıların, izleyicilerin güvenliği üzerindeki potansiyel etkisi nedeniyle 2022’de yüz yüze yapılmayacak. Yine de E3’ün geleceği konusunda heyecanlıyız ve yakında daha fazla ayrıntı açıklamayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Pandeminin etkisini artırması yüz yüze etkinlikleri zora sokuyor

E3, ESA

Yaz oyun etkinliği düzenleyen tek organizasyon ESA değil. E3 2022’nin sanal olarak yapılacağı haberinden kısa bir süre sonra, The Game Awards’ın yapımcısı Geoff Keighley, “Summer Games Fest” etkinliğinin 2022’de geri döneceğini duyurdu. E3’ün 2020 yılındaki iptalinden doğan boşluğu doldurmak için başlatılan Summer Games Fest de bu yıl da çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Öte yandan Game Developers Conference‘ın (Oyun Geliştiricileri Konferansı) da 21-25 Mart tarihleri arasında yüz yüze yapılması planlanmıştı. Ancak GDC, etkinliği ertelemeyi planlıyor. COVID-19 vakalarının artış göstermesi, eğlence sektöründe 2022’nin yine çetin geçeceğine işaret ediyor.

E3, normal zamanlarda oyun endüstrisinden 50.000 çalışanı ve 15.000 hayranı Los Angeles Kongre Merkezi’ne çekiyordu. Ancak pandemi ortaya çıktığından beri, etkinlikler eski sıcaklığını ve oyuncular arası etkileşim fırsatını kaybetti.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.