Embracer Group yaklaşık 1.400 çalışanını işten çıkardı: Altı ayda 29 oyun iptal edildi

Embracer Group, yaklaşık 1.400 kişiyi işten çıkardı. Şirketin başlattığı yeniden yapılanma süreci sancılı bir şekilde devam ediyor.

İsveçli oyun devi, geçen yılın Haziran ayında bazı stüdyolarının kapatılmasına ve birçok oyun projesinin iptal edilmesine neden olan bir yeniden yapılanma planını uygulamaya koydu.

Embracer, 2023’ün sonlarına doğru Saints Row geliştiricisi Volition ve TimeSplitters stüdyosu Free Radical Design’ı kapatırken, Borderlands yapımcısı Gearbox’ı satışa çıkardığı bildirildi.

Rise of the Tomb Raider

Gearbox Publishing, Tomb Raider yapımcısı Crystal Dynamics, Star Wars: KOTOR remake stüdyosu Beamdog, Pinball FX yapımcısı Zen Studios ve Deus Ex geliştiricisi Eidos Montreal’de işten çıkarmalar yapıldı.

Embracer, Aralık 2023’te sona eren üçüncü mali çeyrekte (VGC aracılığıyla) 483 çalışanın işten çıkarıldığını doğruladı. Ayrıca önceki çeyrekte işten çıkarılan 904 kişi vardı.

Sonuç olarak şirketin tüm iş gücünün yaklaşık yüzde 8’ini oluşturan toplam 1.387 kişi işinden oldu… Üstelik birçok oyun gün yüzü göremeden rafa kaldırıldı.

Deus Ex, Eidos Montreal, Embracer

Embracer, henüz duyurulmamış 29 oyunu iptal etti

Embracer Group bugün yaptığı açıklamada, Temmuz-Aralık 2023 arasındaki altı aylık dönemde henüz duyurulmamış 29 oyunu iptal ettiğini doğruladı.

Haziran ayında sona eren ilk mali çeyrekte, şirketin birinci ve üçüncü parti stüdyolarında geliştirilmekte olan 153 oyun vardı. Bu sayı, ikinci çeyrekte 138’e, Aralık ayında sona eren üçüncü çeyrekte ise 124’e düştü.

Embracer CEO’su Lars Wingefors, yeniden yapılandırma sürecinin artık “son aşamaya” girdiğini ancak daha fazla varlığın satılmasıyla kesintilerin devam edebileceğini belirtti:

“Yeniden yapılandırma programının bir parçası olarak, Embracer’ın hâlâ devam eden, bilançomuzu güçlendirebilecek ve sermaye giderlerini daha da azaltabilecek daha büyük birkaç yapılandırılmış yatırımdan çıkma süreci var. Süreçler son aşamadadır. Bazı şirketlerin herhangi bir tasfiye duyurulmadan önce yeniden yapılandırmayı başlatabileceğini eklemek önemli.”

Bu arada Embracer bünyesindeki Crystal Dynamics, Lara Croft’un Amazon Games tarafından yayınlanacak yeni Tomb Raider oyununda nasıl görüneceğini ortaya çıkardı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.