Embracer Group, Duke Nukem geliştiricisi 3D Realms dahil 8 stüdyo satın aldı

Eskiden THQ Nordic AB olarak bilinen İsveçli oyun holding şirketi Embracer Group, bünyesine yeni stüdyolar katmaya devam ediyor. Son birkaç yıldır oyun şirketleri satın almaya ağırlık veren holding, Duke Nukem geliştiricisi 3D Realms dahil olmak üzere koleksiyonuna 8 stüdyo daha eklediğini duyurdu.

Embracer Group’un satın aldığı şirketler arasında Duke Nukem’in arkasındaki 3D Realms ve Deep Rock Galactic’in geliştiricisi Ghost Ship Games gibi önemli stüdyolar var. Sekiz stüdyonun toplam maliyeti 2.7 milyar SEK (yaklaşık 313 milyon dolar) olarak açıklandı. Alınan stüdyolar önümüzdeki sekiz yıl içinde belirli dönüm noktalarına ulaşırsa, bu rakam 2 milyar SEK (232 milyon dolar) daha yükselebilir.

Embracer Group, stüdyoların önümüzdeki mali yılda gelirlere 230 ila 348 milyon dolar arasında katkıda bulunmasını bekliyor. Şirketin satın aldığı yeni oyun şirketlerinin listesi şöyle:

  • 3D Realms
  • Crazy Labs
  • Deca Games
  • DigixArt
  • Easy Trigger
  • Ghost Ship Games
  • Grimfrost
  • Slipgate Ironworks

Satın alınan diğer stüdyolar arasında Huntdown geliştiricisi Easy Trigger Games ve 11-11 Memories Retold’un geliştiricilerinden DigixArt da yer alıyor. Satış ve öngörülen büyüme açısından en değerli stüdyo, bugüne kadar 4.5 milyar indirmeye sahip büyük bir mobil oyun geliştiricisi ve yayıncısı olan Crazy Labs olarak gösteriliyor. Şirket, oynaması ücretsiz oyunlarda Crazy Labs ile Deca Games’i bir araya getirerek mobil pazarda hızlı bir büyüme yakalamaya çalışacağını belirtiyor.

Oyun devi daha önce Valheim geliştiricisi Iron Gate, Mudrunner ve World War Z geliştiricisi Saber Interactive‘in yanı sıra Satisfactory’nin geliştiricisi olan Coffee Stain gibi önemli stüdyoları satın almıştı. Embracer, oyun şirketi satın alma konusunda, Avrupa’nın Tencent’ı olarak adlandırmak abartı olmaz. Holding, yeni stüdyolarla birlikte 500’den fazla çalışanı bünyesine katmış oldu.

Embracer Group, 40’tan fazla ülkede 240’tan fazla IP’ye sahip. Ayrıca yeni stüdyolarla birlikte 76 alt şirkette toplamda 8.000’den fazla çalışana ulaşacak. Şirketin Gearbox Studios’un ardından 3D Realms’i alması yeni Duke Nukem oyunları için bir fırsat olabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.