Embracer Group, Saber Interactive’in satıldığını doğruladı

Mali sıkıntılar nedeniyle zorlu bir yeniden yapılanma süreci geçiren Embracer Group, Saber Interactive’in satıldığını sonunda resmi olarak onayladı.

İsveçli oyun şirketi resmi sitesinden yaptığı açıklamada, 3D Realms, Slipgate Ironworks ve daha birçok stüdyoya ev sahipliği yapan Saber Interactive’i 247 milyon dolara sattığını belirtti.

Embracer, anlaşmanın Rusya’daki tüm faaliyetleri durdurma ve nakit akışını iyileştirme imkanı sağlayacağını söyledi. Saber, kendi kurucu ortağı Matthew Karch tarafından yönetilen bir şirket olan Beacon Interactive bünyesindeki bir grup özel yatırımcıya satılıyor.

Saber, Nimble Giant, 3D Realms, Sandbox Strategies, New World Interactive, Slipgate Ironworks, Mad Head Games, Fractured Byte ve Digic gibi stüdyoları beraberinde götürecek.

Embracer ise Tripwire, Beamdog, Tuxedo Labs, Demiurge, Shiver, Aspyr, Snapshot Games ve 34BigThings’i elinde tutacak. Ancak şirket daha fazlasını kaybedebilir.

Metro Awakening, VR

Metro geliştiricisi 4A Games de elden gidecek gibi görünüyor

Saber’ın alıcılarına belirli bir süre içinde Metro geliştiricisi 4A Games ve Zen Studios’u sabit bir fiyatla satın alma opsiyonu hakkı da tanındı.

Bloomberg muhabiri Jason Schreier‘a göre Beacon, 4A Games ve Zen Studios’u satın alma opsiyonunu kullanacak. Böylece anlaşmanın toplam değerinin yaklaşık 500 milyon dolara ulaşacak.

Metro serisinin tüm PC/konsol oyunlarının uzun vadeli lisans ve yayın hakları Embracer’ın PLAION grubu bünyesinde tutuluyor. Opsiyon bakılmaksızın bu hakların değişmeyeceğini belirtildi.

Saber Interactive COO’su Tim Willits, X hesabından yaptığı bir paylaşımda Warhammer 40,000: Space Marine 2, John Carpenter’s Toxic Commando ve Jurassic Park: Survival’ın hala geliştirme aşamasında olduğunu doğruladı.

Stüdyonun Star Wars: KOTOR remake üzerinde çalıştığı da konuşuluyordu. Bazı kaynaklar projenin hâlâ Saber bünyesinde devam ettiğini öne sürüyor. Gelişmeleri takip edeceğiz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.