Fallout 4’ün Dogmeat’ine ilham kaynağı olan köpek River öldü

Fallout 4 oyunundaki Dogmeat’e esin kaynağı olan Alman çoban köpeği River öldü. Üzücü haber, River’ın sahibi olan Joel Burgess tarafından duyuruldu. Aynı zamanda oyunun geliştirici ekibinde olan Burgess, dost canlısı köpeğimizin oyunda ve geliştirme ekibi üzerinde bıraktığı unutulmaz etki hakkında uzun bir paylaşım yaptı.

Burgess, River’ın son derece sabırlı ve nazik bir dost olduğunu ve bunun da Dogmeat karakterinin gelişimine çok yardımcı olduğunu belirtti. Gerçek hayattaki davranışları oyunda yeniden yaratıldı. Bu nedenle Dogmeat’in Fallout 4’teki birçok davranışı, River’ın gerçek hayattaki hallerini doğru bir şekilde yansıtıyor. Dogmeat, oyundaki en sadık dostumuz ve düşmanların korkulu rüyasıydı. Öyle ki, “Atıl kurt” ifadesinin en iyi örneklerinden biriydi.

Dogmeat’e hayat veren River’ın fotoğrafları:

“River sayısız buluşmaya katıldı; ama işi sadece dürtülmek, kameralar karşısında kaydedilmek ve referans olarak çekilmek değildi. En büyük işi sadece ekiple ‘birlikte’ olmaktı. Onunla ne kadar bağ kurarlarsa, Dogmeat’i o kadar çok bir karakter, bir arkadaş olarak gördüler. Dogmeat ekibi başlangıçta sadece bir avuçtuk. River stüdyoda kalpleri çaldıkça, giderek daha fazla insan oyuna dahil olmanın ve onun kişiliğini oyuna taşımanın yollarını buldu. Bir maskottan veya ilham kaynağından daha fazlasıydı. Ekibin bir parçasıydı.”

Fallout 4 oyununda geliştiriciler Dogmeat’i modellerken River’ın sadece görüntüsünden yararlanmadı. Dogmeat’in sesini, hatta imdat çığlıklarını bile yakaladılar. Bu, Burgess ve ekibi için “yürek parçalayıcı” olsa da, onun koku alabildiği, ancak seslenmeye başlayana kadar onu göremediği bitişikteki bir odada durarak yaptılar. Sonrasında çabucak tekrar bir araya geldiklerinde bu kez mutlu havlamalar da oyun için bu şekilde yakalandı.

River aynı zamanda uzun yürüyüşlere çıkarak Fallout 4’te Dogmeat’in oyuncularla bağ kurmasını sağlayan hareketleri oyuna kazandırdı. Önde koşarken sürekli olarak durup geriye bakıp sahibini kontrol etmesi gibi. Bu, oyuncuları Dogmeat’e bağlamaya yardımcı oldu. River’ın ekibe büyük nesneler getirmesi de dahil olmak üzere insanları mutlu etme sevinci de oyuna yansıtıldı. Onları korumak isteğine rağmen bir saldırı köpeği olmaktan da uzaktı.

Dogmeat’in kimliğinin en önemli parçalarından biri, oyuncu karakteri gibi Fallout 4 dünyasına ait olmamasıydı. O, tuhaf yaratıklar, bölgeler, senaryolar ve karakterler ile dolu bir oyunda oyuncuların gerçek dünyayla olan bağıydı. Burgess, “Dogmeat bir bağdır. Sizi dünyaya bağlıyor, her zaman yanınızda olacak, sizi ailenize götürecek ve ihtiyaçlarınızı sezecek. Sizin güvende ve mutlu olmanızı istiyor. Başka bir deyişle, sizi seviyor. Eğer aşk River’ın mirasıysa, ben mutluyum. Huzur içinde yat koca kız.” diyerek paylaşımını tamamladı.

Hayvanlar son yıllarda oyunlara en az geliştiriciler ve aktörler gibi büyük katkılar sağlıyor. Özellikle köpekler ve atlar birçok oyunda yeteneklerini sergileyerek gerçekçi görüntüler oluşturmayı sağlıyor. Fallout 4 oyuncularının gözdesi olan Dogmeat, nam-ı diğer River da onlardan biriydi…

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.