Sony, PS5’e özel Returnal’ın geliştiricisi Housemarque’ı satın aldı

Sony, Finlandiyalı geliştirici Housemarque‘ı iki şirket arasında yıllar süren iş birliğinin ardından satın aldı. Housemarque, en son PS5’e özel üçüncü şahıs aksiyon oyunu Returnal’ı geliştirmişti. Konsol devi, stüdyonun sonunda PlayStation Studios bünyesine katıldığını duyurdu.

Housemarque 1996 yılında kuruldu ve 2007’de Super Stardust HD‘nin PS3’te piyasaya sürülmesiyle elde edilen başarının ardından Sony ile uzun süren bir ortaklık başladı. Helsinki merkezli stüdyo o zamandan beri Dead Nation, Resogun, Alienation, Nex Machina, Matterfall ve Returnal gibi PlayStation’a özel oyunlar çıkardı. Sony, stüdyo için ne kadar ödediğini açıklamadı.

Sony ve Housemarque ortaklıktan memnun

PlayStation Studios, Sony

PlayStation Studios başkanı Hermen Hulst, PlayStation Blog üzerinden yaptığı açıklamada, “Housemarque’ın son oyunu Returnal, stüdyonun topluluğumuzda yankı uyandıran, unutulmaz yeni oyunlar yaratma yeteneğine sahip, inanılmaz bir vizyona sahip olduğunu kanıtlıyor. Bu birleşme, PlayStation Studios’un yaratıcı gücünü artırıyor ve Housemarque için geleceğin neler getireceğini görmek için sabırsızlanıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Housemarque kurucu ortağı ve genel müdürü Ilari Kuittinen satın almanın ardından, “Sonunda PlayStation Studios ailesine katıldığımız için çok heyecanlıyız! Bu, yeni hikaye sunma yöntemlerini denemeye ve modern sanat formunun sınırlarını zorlamaya devam ederken, stüdyomuza parlak bir gelecek ve oyun merkezli yaklaşımlar sunmaya devam etmek için istikrarlı bir fırsat sağlıyor. Aynı zamanda yerel olarak Helsinki’de, resmi olarak PlayStation ailesini büyüyen bir endüstri merkezine genişleteceğimiz ve Finlandiya’daki en eski oyun stüdyosunun mirasını güvence altına alacağımız anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

Sony, bir yandan bağımsız geliştiricilerle iş birliği yaparken diğer yandan bünyesindeki stüdyo sayısını artırmaya devam ediyor. Housemarque’ın gelişi, Uncharted ve The Last of Us serilerinin geliştiricisi Naughty Dog, Spider-Man ve Ratchet & Clank oyunlarının geliştiricisi Insomniac Games ve Horizon serisinin geliştiricisi Guerrilla Games‘i içeren PlayStation Studios ağını güçlendiriyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.