FIFA 22, yeni nesil konsollardan güç alan gelişmiş özelliklerle geliyor

FIFA 22 her yıl olduğu gibi yine sonbahar aylarında futbol severlerle buluşacak. Serinin yeni oyunu bu yıl ilk kez doğrudan PS5 ve Xbox Series X/S için geliştiriliyor ve yeni nesil donanım gücünden yararlanan yeni teknolojilerle karşımıza çıkıyor. EA, dün yayınladığı fragmanda da öne çıkardığı HyperMotion teknolojisi ile her zamankinden daha gerçekçi bir oynanış vadediyor.

FIFA 22, Kariyer Modu, VOLTA Futbolu, Pro Clubs ve FIFA Ultimate Team gibi en popüler modları geri getirecek. Ancak EA, yıldan yıla daha da geliştirdiği bu modlardan çok, oynanış tarafındaki yenilikçi teknolojilere odaklanıyor. HyperMotion teknolojisi; 11’e 11 maç yakalama ve makine öğrenimi algoritması sayesinde gerçek zamanlı oluşturulan gerçekçi animasyonlar ortaya çıkarıyor. HyperMotion yalnızca PS5, Xbox Series X/S ve Stadia sürümlerindeki maçları geliştiriyor.

FIFA 22’nin yakalama teknolojileri en gerçekçi deneyimi vadediyor

FIFA 22

HyperMotion teknolojisinin önemli bir parçası olan 11’e 11 maç yakalama, Xsens kostümleri ile 22 profesyonel futbolcunun maç esnasındaki hareketini yakalamayı mümkün kılıyor. FIFA 22, yüksek kaliteli gerçek insan hareketi verileri sayesinde oyuncuların ve takımların hareketlerini gerçekçi bir şekilde yansıtıyor. Ayrıca Xsens kostümleri, iki oyuncunun yüksek yoğunlukta her temasını, müdahalesini, sprintini ve çekişmesini de kaydederek 4.000’den fazla yeni animasyonun altyapısını sağlayan verileri yakalıyor.

Tüm bunların yanı sıra gelişmiş 11’e 11 Maç Yakalama’dan güç alan topsuz alandaki yeni oyuncu animasyonları ve davranışları, sahadaki karakterleri adeta canlandırıyor. FIFA 22 oyuncuları, rakiplerin eyleme bağlı olarak konuştuğunu, işaret ettiğini ve takım arkadaşlarına yönlendirme yaptığını görebilecek. Ayrıca güncellenen hareket kabiliyeti, oyuncuların acele hareketleri ile maç atmosferini daha rekabetçi ve heyecanlı hale getiriyor.

FIFA 22, makine öğrenimi ile gerçek zamanlı animasyonlar oluşturuyor

FIFA 22

İleri teknoloji makine öğrenimi algoritması, gelişmiş maç yakalamadan sağlanan 8.7 milyonun üzerinde kareden öğreniyor ve gerçek zamanlı yeni animasyonlar oluşturarak sahadaki çeşitli etkileşimlerde doğal bir futbol gerçekçiliği yaratıyor. Ayrıca yeni nesil konsollardan güç alan derin oyuncu zekası, her oyuncuya, hem hücum hem de savunma dizilişlerini ve hareketlerini daha iyi anlama imkanı sağlayarak üst düzey bir gerçeklik seviyesi oluşturuyor.

Hücum yapay zekası, saniyede 6 kat daha fazla karar verme kabiliyeti ile forvetlerin çevre farkındalıklarını artırıyor. Böylece hücum oyuncularının oyun kurarken daha akıllı koşular yapmalarını ve boşta kalan toplara daha hızlı reaksiyon göstermelerini sağlıyor. Öte yandan yeniden düzenlenen savunma yapay zekası, takımların taktiksel açıdan daha da bütün bir şekilde hareket etmesini sağlıyor ve sahada hareket ederken, boş alanları kapatırken biçimlerini korumalarını sağlıyor.

FIFA 22

Geliştirilmiş iki oyunculu etkileşim teknolojisi, oyuncu animasyonlarını senkronize ederek hava toplarına kalkan oyuncuların mücadelesini daha yüksek gerçekçilik ve hassasiyet ile oluşturuyor. Ortalarda, uzaklaştırılan toplarda ve uzun paslarda savunma ve hücum oyuncularının itmesini, çekmesini ve mücadelesini görebileceksiniz. Ayrıca uzun iki dokunuşlu animasyonlar, top kontrolünü daha doğal ve akıcı hale getiriyor. FIFA 22, hava toplarını daha teknik bir şekilde yere indirmek, yerdeki topları daha çevik bir şekilde saklamak için yeni yollar sunuyor.

Son olarak gelişmiş 11’e 11 Maç Yakalama teknolojisinden güç alan yeni topsuz alandaki oyuncu animasyonları ve davranışları, sahadaki karakterleri adeta canlandırıyor. Oyuncular, eyleme bağlı olarak konuşma, işaret etme ve yönlendirme yapabiliyor. Ayrıca oyuncuların acele hareketlerini yansıtarak daha heyecanlı bir maç deneyimi sunuyor. Yani FIFA 22 oyuncularını saha boyunca geliştirilmiş oyuncu animasyonları ile adeta gerçek bir maç atmosferi bekliyor olacak.

FIFA 22, 1 Ekim 2021‘de PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Stadia ve PC’ye gelecek. Oyunun ilk duyuru fragmanını buradan izleyebilirsiniz. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.