FIFA, lisans anlaşması için EA’den her dört yılda bir 1 milyar dolar istiyor

EA geçtiğimiz günlerde FIFA serisinin ismini değiştirme fikrini değerlendireceğini açıklamıştı. Futbolun dünya çapındaki en üst düzey yönetim organı FIFA, lisansını kullanabilmesi için yayıncı EA’den 1 milyarın doların üzerinde ücret istiyor. Bu rakam, daha önce üzerinde anlaşılan miktarın çok üzerinde.

Birçok kaynak, EA ve FIFA’nın mevcut 10 yıllık lisans anlaşmasını yenilemek için en az iki yıldır görüşmelerde bulunduğunu ortaya koyuyor. İkilinin arasındaki sözleşme, önümüzdeki yıl Kasım 2022’deki Katar Dünya Kupası’ndan sonra sona erecek. Yayıncı, şimdiye kadar kuruluşa yılda yaklaşık 150 milyon dolar kazandırdı.

FIFA, anlaşmayı yokuşa sürüyor

EA, FIFA, oyun

FIFA, EA’den Dünya Kupası’nın dört yıllık döngüsüyle örtüşecek şekilde her dört yılda bir 1 milyar dolardan fazla para istiyor. Çekişmenin arkasındaki en büyük neden olarak, kulüp takımlarına özel yeni bir Dünya Kupası organizasyonu oluşturmak için 2 milyar dolar toplamaya çalışan FIFA başkanı Gianni Infantino gösteriliyor. Infantino ayrıca Dünya Kupası’nın dört yıllık döngüsünü iki yıla indirmek istiyor.

Lisans anlaşmazlığı oyun serisinin isminin değişmesine neden olacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde, popüler futbol serisinin yoluna ‘EA Sports FC’ adıyla devam edeceğine dair kanıtlar ortaya çıkmıştı. EA Sports yöneticisi Cam Weber, FIFA anlaşması sona erse bile, yapılan diğer sözleşmeler sayesinde kulüp, lig ve oyuncu lisanslarının tehlikeye girmeyeceğini belirtmişti.

Mali anlaşmazlıklara ek olarak, FIFA’nın, EA’in kullanım haklarını yalnızca bir futbol oyununda kullanabilecek şekilde sınırlamaya çalıştığı bildiriliyor. Raporlar, organizasyonun gelirlerini artırmak için Epic Games gibi diğer yayıncılarla lisans anlaşmaları başlatma girişiminde olduğunu ve bu noktada EA’in sorun çıkarmasını önlemek istediğini öne sürüyor.

EA ve FIFA’nın arasındaki anlaşmanın yenilenmesi şimdilik pek olası görünmüyor. Önümüzdeki yıl FIFA 23’ü göremeyebiliriz. Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz. Takipte kalın!

Kaynak: New York Times

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.