Focus Home Interactive, Streets of Rage 4 geliştiricisi Dotemu’yu satın aldı

Focus Home Interactive, Streets of Rage 4 geliştiricisi Dotemu’yu satın aldığını duyurdu. Stüdyo, Streets of Rage serisinin yanı sıra Final Fantasy VIII Remastered gibi yüksek profilli oyunlara destek sağlamıştı. Şu anda 1994 yapımı Windjammers’ın devam oyunu üzerinde çalışıyorlar.

Yayın devi, oyun portföyünü çeşitlendirmek amacıyla satın aldığı Fransız stüdyonun yüzde 77,5’i için 38.5 milyon euro ödedi. Ayrıca belirli performans hedeflerine dayalı olarak 15 milyon euroya kadar ek ödeme yapabilir. Yani anlaşma, şartlara bağlı olarak 53.5 milyon euroyu bulabilir.

Focus Home Interactive, Avrupa’daki geliştiriciler arasında sektöre çeşitlilik katan oyunlarıyla tanınıyor. Yakın zamanda yayınlanan A Plague Tale: Innocence, SnowRunner, Hood: Outlaws & Legends ve Greedfall gibi başarılı oyunları var. Ayrıca Giants Software tarafından geliştirilen Farming Simulator serisiyle de biliniyor. Dotemu’nun retro serileri ve oyunları Focus Home’un koleksiyonunu daha da renklendirecek.

Streets of Rage 4

Focus Home Interactive daha fazla stüdyo satın almak istiyor

Focus Home Interactive CEO’su Christophe Nobileau, “Dotemu’nun gelişi, grubun büyümesinin hızlanmasında ve uzmanlığının çeşitlendirilmesinde önemli bir adımı temsil ediyor. Yayın hattımızı zenginleştirerek, hızla büyüyen bir sektörü fethetmek için yeni bir gelir akışı ve yeni pazar paylarına açılıyoruz.” dedi. Nobileau, Focus Home ailesine daha fazla stüdyo katmak istediklerini ifade etti.

Dotemu CEO’su Cyrille Imbert ise, “Dotemu, kendisini böylesine başarılı kılan editoryal ve stratejik bağımsızlığını korurken, prodüksiyonlarının retro etiketi ve yayıncılık markası The Arcade Crew üzerindeki başarısını garanti etmek için projelerine daha da büyük bir tutku katabilecek ve stüdyolara sunulan hizmet yelpazesini genişletebilecek. Video oyunları için aynı tutkuyu, aynı gelişim arzusunu ve ortaklarımıza ve ekiplerimize karşı aynı saygı ve yardımseverlik değerlerini paylaşıyoruz.” diye ekledi.

Anlaşmanın ardından Dotemu CEO’su Cyrille Imbert’in Focus Home Interactive yönetim kuruluna katıldığı bildirildi. Yayıncı, bu yılın başlarında Space Hulk Deathwing’in geliştiricisi Streum On Studio‘yu da bünyesine katmıştı. Şirket, anlaşmanın ardından yeni satın alma planlarına 70 milyon euro ayırdığını açıklamıştı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.