Google, Fortnite krizi nedeniyle Epic Games’i satın almayı düşünmüş

Google’ın Fortnite geliştiricisi Epic Games’i Play Store mağazasını atlatmaya yönelik girişimlerini sonlandırmak için satın almayı düşündüğü ortaya çıktı. Epic, Ağustos 2020’de App Store’un “tekelci uygulamaları” nedeniyle Apple’a dava açmış ve aynı günün ilerleyen saatlerinde, Google ile de davalık olmuştu.

Epic Games’in App Store ve Google Play Store’da yaşadığı sorunların temel sebebi, geliştiricilerin oyun içi satın alımlarını mağazaların dâhili ödeme sistemleri üzerinden yapmalarının şart koşulmasıydı. Şirket, mağazaya bağlı olarak yapılan satın alımlardan elde edilen gelirin yüzde 30’unun platform sahiplerine vermek zorunda kalıyordu. Epic Games’in mahkemeyi kazanması, Apple ve Google’ın maddi zarara uğramasına ve mağazalarında köklü değişiklikler yapmak zorunda kalmalarına neden olabilirdi.

Epic Games, Google’ın kendilerini saf dışı bırakmak istediğini öne sürdü

Fortnite

Oyun devinin açıklamasına göre Google, Epic’in tekelci uygulamalarını atlatmasını engellemek için bir kısmını veya tamamını satın almayı düşünüyordu. Ayrıca şirket, Google’ı büyüklüğünü, etkisini, gücünü ve parasını üçüncü tarafları, tekelini daha da güçlendiren rekabete aykırı anlaşmalara teşvik etmek için kullanmakla suçluyor. Öte yandan Google’ın Epic’i satın almak için şirketle iletişime geçtiğine dair hiçbir kanıt bulunamadı.

Epic Games’in kurucu ortağı ve CEO’su Tim Sweeney, Cuma günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Biz bunu o zamanlar bilmiyorduk ve mahkemenin koruyucu kararı nedeniyle, Google’ın Google Play ile rekabet etme çabalarımızı durdurmak için Epic’i satın almayı düşündüğünü yeni öğreniyoruz. Bunun Epic’i satın almak için bir pazarlık mı yoksa bir tür düşmanca devralma girişimi mi olduğu belli değil.” dedi.

Epic ayrıca mahkemede, bir Google Play yöneticisinin daha önce Epic’e ulaştığını ve Fortnite’ı Google Play Store olmadan bir Android telefona indirmenin berbat bir deneyim olduğunu söylediğini iddia etti. Fortnite, resmi web sitesi üzerinden üçüncü parti uygulama olarak telefonlara yüklenebiliyordu. Bu sayede de Android ve iOS mağazalarına gelir kaptırmıyordu.

Epic Games’in iki teknoloji deviyle Fortnite davası devam ediyor. Verilecek karar, Google ve Apple’ın mağaza politikalarında önemli değişikliklere yol açabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.