Bir tasarımcı, Sony tarafından iptal edilen PS2 oyun kutusu tasarımını paylaştı

PlayStation 2 neslinden beri kutulu oyunlar benzer bir kutu tasarımıyla piyasaya sürüldü. Tasarımcı Hock Wah Yeo, yıllar öncesinden piyasaya sürülmemiş bir PS2 oyun kutusu prototipini paylaştı. Sony’nin tipik oyun kutularına benzeyen tasarım, DVD’nin kutu dışına taştığı sıra dışı bir ayrıntıya sahip.

The Obscuritory tarafından yayınlanan makale, Yeo tarafından yapılan benzersiz çalışmalarla dolu olsa da yukarıdaki tasarım, Japonya’daki Sony Computer Entertainment‘ın üst düzey yöneticileri devreye girmemiş olsaydı, PS2 oyunlarının kutularına uygulanacaktı. Aslına bakılırsa uygulanmamış olması daha iyi bir karar olmuş. Kutunun şekli alışılmışın dışında ve kullanışsız görünüyor.

Sony, PS2 oyun kutusunu maliyeti nedeniyle reddetmiş olabilir

PS2 kutu prototipi, üzerinde PS1 oyunu Final Fantasy Anthology oyununun kapak görselini taşıyor. Sony, standart DVD kutusu tasarımının maliyetinin çok daha ucuz olması nedeniyle projeyi iptal etme kararı almış olabilir. Oyun seçimine bakılırsa, iptal edilen tasarımın 1999’un sonlarında veya 2000’in başlarında üretildiği düşünülüyor.

Kutu yaklaşık bir dizin kartı boyutunda gibi görünüyor. Diskin üstten dışarı çıktığı alan, oyunların ambalajlarıyla sınırlandırılamayacak kadar fazla. Sony’nin pazarlama kampanyası için böyle bir tasarıma yöneldiği ve David Lynch tarafından yönetilen PS2 reklam çalışmalarında, konsolun gerçekliği aştığını öne süren bir çalışma gibi görünüyor.

Makalede Yeo’nun kariyerinin yükselişine de yer veriliyor. Görünüşe göre oyun kutuları tasarlamaya tesadüf sonucu Broderbund Software‘in yaratıcı yönetmen Thom Hayward ile bir araya gelmesinin ardından başlamış. Yazılım şirketindeki çalışmalarının başarılı sonuçlar vermesiyle beri birçok oyun şirketi, kutularını tasarlaması için onunla için temasa geçmiş. Sonuç olarak ortaya benzersiz tasarımlar çıkmış. Yine de çalışmalarında yer alan tasarımlar oldukça iddialı ve günümüzde hayata geçirilmesi biraz zor görünüyor.

Sony tarafından iptal edilen PS2 oyun kutusu tasarımını nasıl buldunuz? Yorumlarda fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.