Orijinal GTA 3, neredeyse sınırlı süreliğine Xbox’a özel olacaktı: Microsoft, oyunu PlayStation’a kaptırmış

Microsoft son yıllarda konsol dünyasında öne çıkan bir figür olmayı başarsa da, geçmişte bazı önemli fırsatları tepti. Bir Xbox çalışanına göre GTA 3, Xbox’a özel olabilirdi ancak şirket, oyunu PlayStation‘a kaptırdı.

Power On: The Story of Xbox belgeseli, Rockstar’ın GTA 3’ü Microsoft yöneticilerine sunduğunu ortaya koyuyor. Ancak Microsoft, geliştiricinin seriyi 2D’den 3D’ye dönüştürebileceğine inanmadığı için teklifi reddetti. Sonuç olarak GTA 3, sınırlı süreliğine PlayStation 2’ye özel olarak piyasaya sürüldü.

GTA 3, GTA III, Rockstar

Belgesel, o zamanlar PC için yaptığı 2D oyunlardan daha ileri gitmek ve GTA serisine gerçekten yatırım yapmak isteyen küçük bir oyun yayıncısı olan Rockstar’ın Microsoft’a nasıl yaklaştığını açıklıyor. O dönemde Xbox’ın üçüncü parti ilişkilerinden sorumlu olan Kevin Bachus, GTA 3’ün PlayStation’a kaptırılmasının ardındaki hikayeyi şöyle anlatıyor:

“Yayıncılardan ve geliştiricilerden gelen tüm sunumları gözden geçirecek olan Xbox’taki bu yeni önemli yöneticiler, ‘Oyunun 2D’den 3D’ye geçiş yapabileceğini sanmıyorum’ dediler. Bunun karmaşık olduğunu hissettiler, kullanıcı arayüzünü gerçekten anlamadılar, bunun o kadar da başarılı olamayacak bir oyuna dönüşeceğini düşündüler. Şaşırtıcı bir şekilde reddedildi.”

Rockstar, Microsoft’tan aldığı olumsuz cevabın ardından Sony’ye döndü. Sonuç olarak GTA 3, 2001 yılında sınırlı süreliğine PlayStation 2’ye özel olarak çıktı. Oyun, ertesi yıl GTA Vice City’yi de içeren Grand Theft Auto: Double Pack ile Xbox’a geldi.

Sonuç olarak, GTA 3, piyasaya sürüldüğü yıl 14.5 milyon adet sattı ve ABD’de 2001 yılının en çok satan oyunu olmayı başardı. Üstelik, halefi GTA: Vice City daha iyi bir performans göstermeseydi, ünvanını ertesi yıl da koruyacaktı. Microsoft’un karardan pişmanlık duyduğunu tahmin etmek zor değil…

GTA 3, yakın zamanda GTA: The Trilogy – The Definitive Edition‘ın bir parçası olarak yeniden piyasaya sürüldü. Oyun, 7 Aralık’ta PlayStation Now kütüphanesine eklendi ancak 31 Ocak 2022‘ye kadar hizmette kalacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.