GTA: The Trilogy’nin Metacritic kullanıcı puanı dibe vurdu

GTA: The Trilogy – The Definitive Edition, ilk başta heyecan verici bir proje olarak görünse de, sonuç tamamen hayal kırıklığı oldu. Koleksiyonun Metacritic puanları, kullanıcı tarafında acımasız eleştirilerle dibe vurdu.

Remaster üçlemesi, Metacritic‘te 2700’ün üzerinde oyuncu tarafından oylandı. PC sürümünün ortalama kullanıcı değerlendirmesi 10 üzerinden 0.5 puanda kaldı. PS5 kullanıcıları, ortalama 0.9 puan verirken, Xbox Series X kullanıcıları da 0.5 puanı layık gördü.

Rockstar ve Grove Street Games, hayranların büyük tepkisiyle karşılaştı. Henüz eleştirmenlerin puanları yayınlanmadı ancak yeterince adil olurlarsa, onların yorumları da kullanıcılardan pek de farklı olmayacaktır…

GTA: The Trilogy

PS2 klasikleri GTA 3, GTA: Vice City ve GTA: San Andreas‘ın güncellenen sürümleri, hem düşük kaliteleri hem de performans sorunları nedeniyle beklentilerin altında kaldı. Birçok kullanıcı, yenilenen oyunların, orijinallerinden elle tutulur bir fark ortaya koymadığını, hatalarla dolu olduğunu sadece basitçe filtrelenmiş gibi göründüklerini belirtti.

Kullanıcılar, GTA: The Trilogy oyunlarını yerden yere vururken, Rockstar’ı başarısız remaster girişimi nedeniyle Blizzard’a benzetti. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Warcraft III: Reforged da benzer şekilde oyuncuların eleştirilerine maruz kalarak 0.6 puan almıştı.

GTA: The Trilogy, yüksek kaliteli Mafia oyunlarıyla kıyaslandı

Mafia: Definitive Edition

Yenilenen üçlemeyi geliştiren Grove Street Games de oyuncuların hışmına uğradı. Stüdyo, öfkeli hayranlardan ağır eleştiriler alırken, oyunların kalitesi yerden yere vuruldu. Bazı kullanıcılar, Mafia serisinin Definitive Edition sürümleri gibi bir kalite beklediklerini ve hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi.

Mafia serisinin yenilenen sürümleri, bir remaster’ın nasıl olması gerektiğine ideal bir örnek. GTA üçlemesinde orijinal oyunların hissiyatını yansıtmak önemliydi. Ancak modern donanımlara taşınacağı vurgulanıyor ve ona göre fiyatlandırma yapılıyorsa, daha fazlasını almak oyuncuların hakkı. Kısacası GTA: The Trilogy, üzerinde fazla uğraşılmamış bir proje olmuş…

Aslına bakılırsa hayranlar, tüm eleştirilerinde haklılar. Sevilen GTA oyunları, modern donanımlara uyarlanma vaadiyle kalitesinden hikayelerine kadar neredeyse olduğu gibi geri döndü. Rockstar, koleksiyonu basit bir remaster olarak betimlese ve tanıtımlarında daha aydınlatıcı olsa, böylesine ağır eleştirilerle karşılaşmazdı.

Stüdyo, GTA: The Trilogy – The Definitive Edition için sadece tek bir karşılaştırmalı fragman yayınlandı. Aslında o görüntüler ne ile karşılaşacağımızın habercisiydi ancak hayranlar umutlarını taze tuttu ve çok geçmeden üçleme piyasaya sürüldü. Üstelik büyük umutlarla kaliteli bir nostalji fırtınası yaşamak isteyen oyuncular, koleksiyona 60 dolar (Türkiye’de 529 TL) gibi yüksek bir fiyat ödedi…

GTA: The Trilogy hakkında siz ne düşünüyorsunuz? GTA 3, Vice City ve San Andreas, beklentilerinizi karşıladı mı? Yoksa 529 TL’niz cebinizde kaldığı için mutlu musunuz? Yorumlarda fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Son olarak, Rockstar’ın üçlemede yaptığını belirttiği yükseltmelere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.