Hackerlar, PS5’in güvenliğini aşmaya bir adım daha yaklaştı

İlk olarak 2010 yılında PS3’ün güvenliğini atlatarak ün kazanan fail0verflow grubu, PS5 root anahtarlarını bulduklarını ortaya koyan bir ekran görüntüsü eşliğinde önemli bir dönüm noktasına ulaştıklarını iddia etti. Hackerlar, PS5’i kırmaya bir adım daha yaklaşmış olabilir.

Hacker grubu, paylaştığı bir tweet‘te, “Tüm (simetrik) PS5 root anahtarlarına sahibiz. Yeterince dikkatli bakarsanız, konsol başına root anahtarı da dahil olmak üzere bunların tümü yazılımdan edinilebilir.” dedi. Root anahtarlarını bulmak, bir konsolu ‘jailbreak’ etmenin ilk adımlarından biri ancak fail0verflow’un çabası, PS5’in tehlike altında olduğu anlamına gelmiyor.

Simetrik root anahtarları, donanım yazılımı da dahil olmak üzere dosyaların şifresini çözmeyi sağlıyor. Bu, hackerların ters mühendislik yapmaya çalışabileceği ve konsolda imzasız kod çalıştırmak için kullanılabilecek açıkları arayabileceği anlamına geliyor.

Grup ayrıca Sony’nin sistem güncellemesi aracılığıyla açığı düzeltmesinin kolay olmayabileceğini öne sürüyor. Bir Twitter kullanıcısı root anahtarlarının kolayca döndürülüp döndürülemeyeceğini sordu ve grup sadece “Hayır” yanıtını verdi.

Bir diğer hacker Andy Nguyen, dün PS5’te hata ayıklama ayarlarını etkinleştirebildiğini gösteren bir tweet yayınladı. Ancak süreci paylaşmasına dair tüm umutları suya düşürdü. Nguyen, “Açıklama planı yok. Tahmini süre yok.” dedi. Hackerlar, PS5 güvenliğini aşmada ilerleseler de, henüz sonuca ulaşmaya ve bazı şeyleri paylaşmaya hazır değiller gibi görünüyor.

Geçen hafta, son sistem yazılımı güncellemesinin PS5 konsollarının dahili CMOS pilleri bittiğinde oyun oynatmasını engelleyen bir sorunu giderdiği bildirildi. PS5’in içindeki saat pili bitse bile fiziksel ve dijital PS4 ve PS5 oyunlarını çalıştırmaya devam edecek. Detaylara buradan erişebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.