PS5 için yayınlanan en son güncellemenin CMOS sorununu çözdüğü ortaya çıktı

PS5 sistem yazılımı güncellemesi 21.02-04.03.00 birkaç hafta önce yayınlandı. Yama notlarında sadece sistem performansını iyileştireceği belirtildi. Ancak bir YouTube kanalı, güncellemeyle birlikte konsolun geleceğine yönelik önemli bir sorunun çözüldüğünü öne sürüyor.

Hikikomori Media‘ya göre güncelleme, PS5’in içindeki saat pili bittiğinde kullanıcıların dijital oyunları oynamasını engelleyen CMOS sorununu düzeltiyor. Daha önce PS4 konsolunun içindeki pilin bitmesi durumunda dijital ve kutulu oyunları çevrimdışı oynatmayı engellediği keşfedilmişti.

Saat pili sorunu, kupa sisteminden kaynaklanıyordu

PlayStation kupalar

Aslında sorun, kupa sisteminin zaman odaklı olmasından kaynaklandı. Oyuncular, PlayStation Network’e bağlanabildikleri sürece PS4’ün tarih güncellemesinde sorun olmayacaktı ancak Sony, PS4 sunucularını kapattığında, konsolda oyun oynamak imkansız hale gelecekti.

PS4’ün saat pili sorunu, geçtiğimiz Eylül ayında yayınlanan 9.00 güncellemesiyle çözüldü. Sony, erken davranarak PS5 için oluşabilecek tehditleri de artık ortadan kaldırdı. Oyuncular, tüm dijital ve kutulu oyunları artık PS5 konsollarının pili bitmiş olsa bile sorunsuz bir şekilde yükleyip oynayabilecek. Bununla birlikte, PlayStation Plus oyunları, internet bağlantısı olmayan ve pili bitmiş bir konsolda çalışmayacak. Sonuçta kullanıcıların abone olup olmadığını doğrulaması gerekiyor.

Sony, güncellemenin asıl amacının CMOS düzeltmesi konusunda herhangi bir yorum yapmadı ancak resmi bir açıklama geldiğinde sizlerle paylaşacağız.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.