Hades, Metacritic’te PS5 ve Xbox Series X için en yüksek puanı alan oyun oldu

Hades, geçtiğimiz yıl PC için piyasaya sürülmesinin ardından, kısa süre önce PlayStation ve Xbox oyuncularıyla buluştu. Supergiant Games tarafından geliştirilen ödüllü aksiyon RPG oyunu, hem PS5 hem de Xbox Series X için Metacritic puanlarında zirveye ulaştı.

Metacritic, oyunların IMDB’si olarak bilinen bir web sitesi. Oyunlar, piyasaya sürüldükten sonra aldıkları metascore’a göre veritabanında sıralanır ve kullanıcılar, satın almadan önce incelemelere ve puanlara ulaşıp fikir sahibi olabilirler. Hades, PS5 ve Xbox Series X konsollarında sırasıyla 93 puan ve 94 puan alarak, yeni nesil konsollardaki yüksek ortalamaya sahip oyun olmayı başardı.

En yüksek Metacritic puanına sahip PS5 oyunları

DualSense, PS5

Hades, PS5 konsolunda 90 puan veya üzerinde olan üç oyundan biri olarak, aldığı 93 puanla zirveye yerleşti. Demon’s Souls, 92 puanla ikinci sırada yer alıyor. Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 ise 90 puanla en iyiler arasına giren üçüncü oyun oldu. Listenin geri kalanı iddialı oyunlardan oluşsa da, 90 barajının altında kaldı.

İşte 21 Ağustos 2021 itibarıyla en çok puana sahip olan PS5 oyunları:

 1. Hades – 93
 2. Demon’s Souls – 92
 3. Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 – 90
 4. Final Fantasy VII Remake Intergrade – 89
 5. Disco Elysium: The Final Cut – 89
 6. Devil May Cry V: Special Edition – 89
 7. It Takes Two – 88
 8. Ratchet & Clank: Rift Apart – 88
 9. Ghost of Tsushima: Director’s Cut – 88
 10. The Nioh Collection – 88

Hades, büyük olasılıkla tüm yorumcuların yeni nesil PS5 sürümünü seçmesinden dolayı PS4’te henüz puanlanmadı. Bununla birlikte yakın bir puan alacağını varsayarsak, PS4 listesinde The Last of Us Part II, Persona 5 ve Uncharted 4 gibi oyunlarlarla birlikte ilk 10’da yer alacaktır. PS4 şimdiye kadar 90 veya daha yüksek puan alan 33 oyuna sahip.

En yüksek Metacritic puanına sahip Xbox Series X oyunları

Xbox Series X, kontrol cihazı, oyunlar

Xbox Series X için de benzer bir tablo var. Hades, Microsoft’un yeni nesil konsolunda 94 puan alarak zirveye oturdu. Hemen ardından 90 puanla Microsoft Flight Simulator geliyor. Bu iki oyunun dışında 90 puanın üzerine çıkan başka bir oyun yok. Hades, PS4’e benzer şekilde Xbox One için de henüz derecelendirilmedi. Ancak aynı puana sahip olsaydı, platformun dördüncü en yüksek puanına ulaşacaktı.

İşte 21 Ağustos 2021 itibarıyla en yüksek puana sahip olan Xbox Series X oyunları:

 1. Hades – 94
 2. Microsoft Flight Simulator – 90
 3. It Takes Two – 89
 4. Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 – 89
 5. Tetris Effect Connected – 88
 6. F1 2021 – 88
 7. Hitman 3 – 87
 8. Death’s Door – 87
 9. The Forgotten City – 86
 10. Judgment – 85

Ek incelemeler yayınlandıkça ve listeye daha fazla oyun eklendikçe puanlar değişebilir. Ancak şimdilik Hades sadece Yeraltı Dünyasının değil, PS5 ve Xbox Series X’in de en iyi oyun olarak hüküm sürüyor. Supergiant Games oyunu desteklemeye devam ediyor ve en son PS5 oyuncularının uzun oyun oturumlarından sonra yaşadığı çökme sorunlarını çözen bir yama yayınladı.

PS5 ve Xbox Series X, henüz yaşam döngüsünün başındalar ve zaman içinde önceki nesiller gibi yüzlerce oyun alacaklardır. Şimdiye kadar çıkan oyunları göz önünde bulundurarak Hades’in bulunduğu konumu hakettiğini düşünüyor musunuz? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.