Hasan Kahraman, Abandoned fiyaskosu nedeniyle kendilerine ‘sahtekar’ denmesine içerledi

Abandoned Realtime Experience PS5 uygulaması üç günlük gecikmeyle geldi. Uygulamanın daha önce gösterilen 5 saniyelik teaser ile başlaması, takipçileri hayal kırıklığına uğrattı. Blue Box Game Studios’un kurucusu Hasan Kahraman, insanların stüdyoyu sahtekar olarak nitelendirmesi nedeniyle depresyonda olduğunu söylüyor.

NME’ye konuşan Kahraman, Abandoned’ı başlangıçta sinematik bir birinci şahıs hayatta kalma korku oyunu olarak tanıtmasına rağmen artık onu korku oyunu olarak tanımlamaktan uzaklaşıyor. Kahraman, “Abandoned, bir nişancı/hayatta kalma oyunudur. İçinde bazı korku unsurları var ama gerçek anlamda bir korku oyunu değil. İnsanların düşündüğü gibi Silent Hill değil.” dedi.

Abandoned’ın benzersiz yapısının farklı oynanış mekanikleri içermesiyle ilgili olduğu bildiriliyor. Koşmak veya hasar almak amacınızı saptırabiliyor. Öte yandan korku, karakterin yaptıklarını da etkileyebiliyor. Hasan Kahraman, hepsinin üst düzey hareket yakalama teknikleriyle elde edildiğini söyledi. Ayrıca hareket yakalamayı kendilerinin yaptığını ve oyun için animasyon verilerine dayalı sistemler oluşturduklarını belirtti. Bunların keşfetme, hasar alma, hayatta kalma üzerine kurulduğunu ve oyunu tamamen farklı bir şekilde oynamayı sağladığını öne sürdü.

Abandoned henüz gösterilmeye hazır değil

Abandoned

Blue Box kurucusu, her şeye rağmen bu mekaniğin henüz gösterilmeye hazır olmadığını da ekledi. Kahraman, “Bence bu mekanik gerçekten harika bir şey. Şu ana kadar sahip olduğumuz şey, insanların görmesi için hazır değil ancak iyileştirildikten sonra kesinlikle bazı görüntüler göstereceğiz. Bu yüzden Abandoned hakkında çok heyecanlıyım çünkü yeni bir şey.” şeklinde konuştu.

Abandoned Realtime Experience uygulamasının hala “gerçek” bir fragmana sahip olmamasının bir nedeni de bu. Yine de daha önce gösterilen 5 saniyelik görüntü için insanları toplamak pek de dürüst bir yaklaşım değil. Kahraman, “İnsanlar gerçekten hayal kırıklığına uğradı” diyerek, uygulamanın bir felaket olduğunu kabul ediyor. Açılış fragmanından bazı görüntüleri kesmek zorunda kaldıklarını ve bu nedenle teaser’ın Twitter’da yayınlanan videoyla aynı olmasına neden olduğunu belirtiyor:

“Temel olarak, açılış fragmanından bazı görüntüleri kesmek zorunda kaldık ve Twitter’da yayınladığımız aynı görüntüleri kullanmanın ve oraya koymanın iyi bir fikir olmadığını biliyordum. Çünkü bu kelimenin tam anlamıyla sadece dört saniyelik bir görüntü ve çok şey vermiyor. Ama bunu yapmamız gerekiyordu çünkü insanlar bir yama istedi, değil mi? Bu bizim ilk önceliğimizdi. Yamayı sunduk çünkü daha sonra daha fazla içerik ekleyeceğiz.”

Abandoned uygulamasının gecikmesinin ardından, Blue Box’ın daha önce başarısız olmuş veya terk edilmiş birçok projesine dikkat çeken araştırmaları ortaya çıktı. Stüdyo, bu süreçte oyunun “%100 gerçek” olduğu konusunda ısrar eden bir paylaşım yaptı. Ardından uygulamada karşılaştıkları sorunlarla ilgili tweet’ler silindi. Bununla birlikte, insanlar Blue Box’ın geçmişini ve uygulamayla ilgili sorunları, stüdyonun ve Abandoned’ın varlığını sorgulamaya başladı ve oyunun geliştiricinin geçmiş projeleriyle aynı kaderi paylaşıp paylaşmayacağını merak ediliyor.

“Depresyondayım, insanlar bizi sahtekar olarak etiketliyor”

Hasan Kahraman, Blue Box Game Studios, Hideo Kojima

PS5 uygulamasının başarısızlığı Hasan Kahraman’ın hayatını olumsuz etkiliyor. Kahraman, “Şu an gerçekten depresyondayım. Uyuyamıyorum, yemek yiyemiyorum. Beni rahatsız eden en büyük şey, insanların bizi sahtekar olarak etiketlemesi. Beni gerçekten ama gerçekten yaralayan en büyük şey bu. Çünkü niyetim bu değil, anlıyor musunuz?” diyor.

Ancak Kahraman, takipçilerin tepkilerine kulak verdiğini de belirtiyor.. Aynı hataları yapmak istemediklerini ve Abandoned Realtime Experience uygulamasına ilk sinematik fragmanın çok yakında geleceğini öne sürüyor. Ekip öncelikle Gamescom etkinliğini hedefliyordu ama Kahraman bu konuda herhangi bir söz vermiyor. Ayrıca oynanabilir giriş bölümünün sinematik gösterimden kısa bir süre sonra geleceğini söylüyor.

Metal Gear Solid’e benzer bir tanıtım görselinde kullanılan göz bandı olan adam, görünüşe göre Abandoned’ın baş kahramanı ve süper güçleri olan MetaHuman bir karakter olacak. Hasan Kahraman, herkesin bildiği tek Bluebox çalışanı ancak proje için Nuare Studio da destek veriyor. Ancak stüdyonun katılımının hangi boyutta olduğu bilinmiyor. Kahraman, komploların ve ‘sahtekarlık’ suçlamalarının oyun üzerinde çalışanların başını önüne eğmesine neden olduğunu söylüyor. Yine de birçok kişi, oyun üzerinde çalışan daha geniş bir ekibin varlığını görmenin, devam eden şüphelerin çoğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını düşünüyor.

Abandoned oldukça gizemli bir proje. Hatta sinir bozucu bir merak uyandırıyor. Ancak Hasan Kahraman, bunun Kojima komplosu ya da aldatmaca olmadığı konusunda ısrar etmeye devam ediyor. Aslına bakılırsa insanlar şüphelerinde son derece haklı. Umuyoruz ki yakında herkes sorularına cevap bulur ve oyun daha net bir şekilde karşımıza çıkar… Abandoned’ın teaser videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.