Hellblade: Senua’s Sacrifice, Xbox Series X/S için güncellendi: PS5 planlar arasında yok

Hellblade: Senua’s Sacrifice, Xbox Series X/S oyuncuları için ışın izleme, 4K çözünürlük ve 120 Hz ekran desteği sunan bir optimizasyon güncellemesi aldı. Güncelleme PC oyuncuları için de geliştirme aşamasındayken, Ninja Theory şu anda PlayStation 4 ve PlayStation 5 için güncelleme planı olmadığını doğruladı.

Hellblade için yayınlanan Xbox Series X/S güncellemesi, ray tracing (ışın izleme) teknolojisi dahil olmak üzere, değişken seviyelerde kare hızı, çözünürlük veya görsel doğruluğa odaklanan Performans, Çözünürlük ve Zenginleştirilmiş modlarını getirdi. Ayrıca bölüm seçme özelliği de oyuna eklendi. Geliştiricinin bu özellikleri PS5’e getirmemesi sürpriz değil.

Performans modu, oyunu Xbox Series X’te 1080p’ye kadar dinamik çözünürlükle maksimum 120 FPS ve Xbox Series S’te yine full HD olarak 60 FPS oynamaya olanak tanıyor. Çözünürlük modu, Series X’te 60 FPS’de 4K’ya kadar dinamik görseller sunarken, Series S’te 30 FPS’de 1440p’ye kadar destekliyor. Zenginleştirilmiş mod, Series X’te 4K ve Series S’te full HD’ye kadar dinamik çözünürlükle her iki konsolda da 30 FPS kare hızında ışın izleme desteği sağlıyor. Güncelleme için yayınlanan duyuru fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Senua’s Saga: Hellblade 2, Xbox ve PC’ye özel olarak duyurulmuştu

Senua's Saga: Hellblade 2

Ninja Theory 2018’de Microsoft tarafından satın alındığı için Xbox konsollarına odaklanması sürpriz değil. Devam oyunu Senua’s Saga: Hellblade 2 de Xbox ve PC’ye özel olacak. Şu anda PS4 Pro oyuncuları Hellblade: Senua’s Sacrifice’ı gelişmiş çözünürlük veya seçtikleri moda bağlı olarak 60 FPS oynayabiliyor. HDR desteği de daha önce güncellemeyle eklenmişti.

Stüdyo, Hellblade: Senua’s Sacrifice’ın piyasaya sürülmesinden bu yana dört yıl içinde tüm platformlarda toplam 6.3 milyon oyuncuya ulaştığını duyurdu. Aksiyon macera oyunu, Ağustos 2017‘de PlayStation 4 ve PC’ye özel olarak çıktı ve Nisan 2018’de Xbox‘a geldi. Düşük geliştirme maliyetlerini çıkarmak için sadece 300 bin satması hedeflenen Hellblade, sadece 10 ayda 1 milyon kopyaya ulaştı. Ardından Nisan 2019’da Nintendo Switch oyuncularıyla buluştu ve Temmuz 2020’de platformda toplam 3.5 milyon oyuncuya ulaşmayı başardı.

Elbette Hellblade’in oyuncu sayısında büyük artış oyunun Xbox Game Pass‘e gelişiyle de ilgili. Yani hepsinin bağımsız olarak satın alınmış olması beklenemez. PS5 sürümünün gelmemesi üzücü olsa da, daha da can sıkıcı olan devam oyununun Xbox ve PC’ye özel olarak duyurulması.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.