Sony geri adım attı: Horizon Forbidden West ücretsiz PS5 yükseltmesi sunacak

Horizon Forbidden West geçtiğimiz günlerde ön siparişe açıldı. Oyunun PS4 ve PS5 sürümleri ayrı olarak satışa çıktı ve ücretsiz yükseltme seçeneği yoktu. Ancak Sony, gelen tepkilerin ardından geri adım atarak, PS4 oyuncularının ücretsiz yükseltme yapabileceğini duyurdu.

Sony, Horizon Forbidden West’in Standart ve Special PS4 sürümlerinin PS5 yükseltmesi için uygun olmayacağını öne sürmüştü. Sadece Digital Deluxe, Collector’s veya Regalla sürümlerini satın alanların PS5 yükseltmesi alabileceği görülüyordu. Artık oyunu PS4’te satın alan herkes, hangi sürümü alırsa alsın, PS5 sürümüne ücretsiz olarak yükseltebilecek.

Sony Interactive Entertainment başkanı Jim Ryan, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz yıl Horizon Forbidden West dahil olmak üzere, nesiller arası oyunlarımız için ücretsiz yükseltmeler sağlama taahhüdünde bulunduk. Pandeminin derin etkisi, Forbidden West’i başlangıçta öngördüğümüz lansman programının dışına itse de, teklifimizin arkasında duracağız: Horizon Forbidden West’i PlayStation 4’te satın alan oyuncular PlayStation 5 sürümüne ücretsiz olarak yükseltebilecekler.”

God of War Ragnarok

Gelecekteki PlayStation oyunlarına yükseltme farkı geliyor

Ryan ayrıca Sony tarafından yayınlanan tüm yeni birinci parti nesiller arası oyunların bundan sonra PS4’ten PS5’e 10 dolarlık dijital yükseltme seçeneğiyle geleceğini söyledi. Yani bu karar, yeni God of War oyunu ve Gran Turismo 7 gibi sonraki PlayStation oyunları için geçerli olacak. Anlaşılan konsol devi şimdiden oyuncularla pazarlık yapmaya başladı.

Xbox, Smart Delivery (Akıllı Teslim) sistemiyle özellikle birinci parti oyunlarını yeni nesile ücretsiz yükseltme fırsatı sunsa da, PlayStation, yükseltme inisiyatifini birinci ve üçüncü parti geliştiricilere bırakıyor. Topluluk kararı hoş karşılamayacaktır ve yapılan açıklama Sony’nin başını ağrıtabilir.

Horizon Forbidden West almayı düşünüyotsanız şimdilik rahat bir nefes alabilirsiniz. Ancak bundan sonraki oyunlarda yükseltme farkını ödemek zorunda kalacağınızı bilin.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.