IGN, Eurogamer, GamesIndustry.biz ve VG247’nin sahibi Gamer Network’ü satın aldı

IGN Entertainment, oyun odaklı birçok yayını yöneten Birleşik Krallık merkezli yayıncı Gamer Network’ün medya portföyünü satın aldı.

Gamer Network; Gamesindustry.biz, Eurogamer, Rock Paper Shotgun, VG247 ve Dicebreaker gibi, haber ve incelemeleriyle oyun sektörüne yön veren büyük yayınları içeriyordu.

Şirket aynı zamanda Outside Xbox, Digital Foundry ve Hookshot’ta (Nintendolife, PushSquare, PureXbox ve Time Extension’ı işleten) hisselere sahipti. Aynı zamanda VGC’nin sözleşmeli ticari ortağıydı.

Medya devi, Pax ve New York Comic-Con organizatörü ReedPop’tan satın alındı ancak anlaşmanın şartları açıklanmadı. EGX ve MCM gibi etkinlikler ReedPop’ta kalmaya devam edecek.

IGN, IGN Entertainment, oyun, medya, eğlence

IGN, bünyesine kattığı yayınlarda işten çıkarmalara başladı

Öte yandan Gamesindustry.biz, internet sitelerinde bazı işten çıkarmalar yapıldığını bildiriyor ancak kaç çalışanın etkilendiği belli değil.

X/Twitter üzerinden yapılan paylaşımlara göre Rock Paper Shotgun ve Gamesindustry.biz‘in önde gelen editörleri işten çıkarıldı. Yaşananlar oyun medyası için yıkıcı olarak yorumlanıyor…

IGN Entertainment, Ziff Davis’e ait bir şirket ve IGN sitesinin yanı sıra MapGenie, HowLongToBeat ve Humble Bundle’ı içeriyor. Açıkçası haber, oyun sektörü için pek de memnun edici değil.

Son dönemde oyun devleri, darboğaza karşı koyamayan küçük stüdyoları nasıl yutuyorsa, oyun medyasında da benzer bir hamle oldu. İşten çıkarmaların başlaması da farklı şeyleri sorgulatıyor.

Artık dünyanın en popüler yayınları, tek bir elden yönetilecek ve görünüşe göre yeniden yapılanmalar olacak. Artık incelemelerin ve haberlerin ne kadar tarafsız olacağı sorgulanabilir.

IGN tarafından yapılan bu satın alma hamlesini nasıl buldunuz? Sizce de medyada güveni sarsan bir hamle mi? Yorumlarda buluşalım.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.