PlayStation London Studio oyunculara veda ederek kapılarını kapattı

PlayStation London Studio, 22 yıllık uzun bir serüvenin ardından kapılarını kapattı. Stüdyo, sosyal medya hesabından oyunculara yürekten bir veda mesajı yazdı.

Sony Interactive Entertainment, Şubat ayında PlayStation’da toplu işten çıkarmalar duyurdu ve bunun sonucunda 900 kişi işten çıkarıldı. London Studio tamamen kapatılarak en büyük darbeyi aldı.

Geliştirici The Getaway ve Singstar serilerinin ve PS2’nin EyeToy kamerası için geliştirdiği oyunların yanı sıra PSVR için VR Worlds ve Blood & Truth gibi oyunlar yaptı.

PlayStation London Studio, X/Twitter hesabının profil bilgisini kapandığı şeklinde güncelledi. Ayrıca paylaştığı veda mesajında aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“London Studio, 20 yıldan uzun bir süredir oyun sektöründeki olağanüstü yetenekli ve harika insanlara ev sahipliği yapıyor. Kapıları kapatıp yeni maceralara doğru ilerlerken, yıllar boyunca bizi destekleyen tüm geçmiş ve yeni oyuncularımıza, meslektaşlarımıza yürekten teşekkür etmek istedik. Fırtınalı ve harika bir yolculuk geçirdik!”

Stüdyo kapatılmadan önce PS5 için kendi Soho Engine motoru ile Londra’da geçen Destiny tarzı fantastik bir kooperatif çok oyuncu proje geliştiriyordu. Ancak oyun daha duyurulamadan kötü haber geldi…

Hi-Fi Rush, Xbox

PlayStation London Studio, oyun sektöründeki zor zamanlara kurban giden çok sayıda stüdyoya katıldı. Xbox da yakın zamanda dört Bethesda stüdyosunu kapatmasıyla gündem oldu.

Öte yandan sıkı bir yeniden yapılanma süreci geçiren Embracer Group, Saber Interactive ve Gearbox‘ın yanı sıra son olarak Hogwarts Legacy’yi Switch’e taşıyan Shiver Entertainment‘ı Nintendo’ya sattı.

Bunlar sadece spesifik örnekler. Sektörde birçok geliştirici ayakta duramadı, kimi satıldı, kimi kapandı. Binlerce geliştirici işten çıkarıldı… Sonunda medya sektöründe bile önemli bir satın alma gerçekleşti.

IGN Entertainment; Gamesindustry.biz, Eurogamer, Rock Paper Shotgun, VG247 gibi yayınları bünyesinde barındıran Gamer Network’ü satın aldığını duyurdu.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.