Insomniac: Gen4 SSD’lerin performansı, PS5’in dahili SSD’siyle neredeyse aynı

Seagate ve Western Digital, geçtiğimiz günlerde PS5 ile uyumlu NVMe SSD modellerini duyurdu. Sürücülerin kağıt üzerindeki performansı, PS5 konsolunun dahili SSD’sini aratmıyor. Insomniac Games yaptığı testlerde, Gen4 SSD‘ler ile PS5’in SSD’si arasındaki farkın neredeyse ayırt edilemez olduğunu ortaya koydu.

Sony, hafta başında PS5 konsolunun SSD genişletme özelliğini beta güncellemesiyle etkinleştirdi. Güncellemenin gelişiyle birlikte gözler üçüncü parti ürünlere döndü. Insomniac, yakın zamanda piyasaya sürülen Ratchet & Clank: Rift Apart ile sürücüleri test ediyor. Stüdyonun Çekirdek Teknolojisi Direktörü Mike Fitzgerald’a göre sonuçlar oldukça iyi görünüyor.

PS5, nvme M.2 SSD depolama

Fitzgerald, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, “Denediğimiz ve önerilen özellikleri karşılayan Gen4 sürücüleri, dahili SSD’den neredeyse ayırt edilemez sonuçlar verdi. Hala kullanımda olan G/Ç yolunun geri kalanı (donanım Kraken dekompresyonu, vb.), Rift Apart’taki çılgın yükleme anlarını sağlamada kesinlikle ağırlığı çekiyor.” dedi.

Insomniac Games, önerilen özelliklerin altında kalan bazı Gen4 sürücüleri de test etti ve sonuçlar çok kötü olmasa da stüdyo, Rift Apart’ın en zorlayan bölümlerinden bazılarında yüzde 15’e kadar daha yavaş yükleme gözlemlendi. Fitzgerald, PS5 kullanıcılarının SSD satın alırken teknik özellikleri göz önünde bulundurmalarını istedi. Ayrıca Ratchet & Clank: Rift Apart’ın yüksek kaliteli depolamaya ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Seagate FireCuda 530 ve Western Digital WD_BLACK SN850 modelleri PS5 ile uyumlu ilk modeller olarak duyuruldu. Bu SSD’ler, Sony’nin tavsiye ettiği tüm özellikleri sunuyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.