PS5 için önerilen M.2 SSD gereksinimleri: Hangi SSD’leri seçmelisiniz?

PlayStation 5, bir sonraki büyük sistem yazılımı güncellemesiyle birlikte SSD depolama genişletme özelliğine kavuşacak. Böylece kullanıcılar, yakında konsolun sadece 667 GB olan kullanılabilir depolama alanını artırabilecek. Sony, henüz bir model listesi sunmasa da, PS5 için önerilen olan M.2 SSD gereksinimlerini açıkladı.

Seagate FireCuda 530 ve WD_BLACK SN850, PS5 ile uyumlu ilk SSD modelleri olarak duyurulmuştu. İki model, en az konsolun dahili SSD’si kadar yüksek performans vadediyor. Ancak kullanıcılar, bu tarz üst düzey sürücülerin yerine daha uygun fiyatlı alternatiflere yönelebilir. Sony, depolama genişletme için gerekli M.2 SSD kriterlerini açıkladı. Böylece istediğiniz teknik özelliğe sahip sürücüyü PS5’inize takabileceksiniz.

PS5 konsolunuzda hangi M.2 SSD’leri kullanmalısınız?

PS5, nvme SSD

Sony, PS5 konsol depolama alanınızı genişletmek için yalnızca desteklenen M.2 SSD’leri kullanmanızı önemle vurguluyor. Aşağıdaki gereksinimlere göre bir sürücü kullanmalısınız. Ayrıca konsol devi, özellik şu anda betada olduğundan, son özelliklerin resmi sistem yazılımı sürümünden önce değişebileceğini belirtiyor. İşte dikkat etmeniz gereken özellikler:

 • Arayüz: PCIe Gen4 x4 M.2 NVMe SSD
 • Kapasite: 250 GB – 4 TB
 • Soğutma yapısı: PS5 konsolunuzla bir M.2 SSD kullanmak, soğutucu gibi bir soğutma yapısıyla etkili ısı dağılımı gerektirir. Soğutucuyu M.2 SSD’nize tek taraflı veya çift taraflı olarak kendiniz takabilirsiniz. Ayrıca yerleşik soğutma yapılarına sahip M.2 SSD’ler de vardır.
 • Sıralı okuma hızı: 5,500MB/s veya daha hızlısı önerilir.
 • Modül genişliği: 22 mm genişlik (25 mm genişlik desteklenmez)
 • Form Faktörü: M.2 tipi 2230, 2242, 2260, 2280 ve 22110. Bu numaralar, M.2 SSD cihazlarının perakende satış listelerinde bulunabilir. İlk iki hane milimetre cinsinden genişliği, kalan haneler uzunluğu belirtir.
 • Soket tipi: Soket 3 (M Anahtarı)
 • Soğutma yapısı dahil toplam boyut:
  • Milimetre: 110 mm (U) x 25 mm (G) x 11,25 mm (Y)’den daha küçük.
  • İnç: 4,33 inç (U) x 0,984 inç (G) x 0,442 inç (Y) değerinden daha küçük.

Diğer tüm gereksinimler:

 • Uzunluk: Şu M.2 SSD uzunlukları, PS5 konsollarıyla uyumludur: 30mm, 42mm, 60mm, 80mm, 110mm (yukarıdaki form faktörü tipine karşılık gelir).
 • Genişlik: 22 mm genişliğinde bir M.2 SSD modülü gereklidir. Toplam yapı (ilave soğutma yapısı dahil) 25 mm’yi (0,984 inç) aşamaz.
 • Yükseklik: M.2 SSD’nin ve soğutma yapısının toplam yüksekliği, yerleşik veya ayrı olsun, 11,25 mm’den (0,442 inç) az olmalıdır.
 • Yükseklik, M.2 SSD’nin devre kartına göre de doğru yerde olmalıdır: Kartın altındaki boyut 2,45 mm’den (0,096 inç) az olmalıdır. Kartın üzerindeki toplam boyut 8 mm’den (0,314 inç) az olmalıdır.

Sony, milimetre ölçümlerinin teknik standart olduğunu ve inçten daha hassas olduğunu belirtiyor. Satın almadan önce M.2 SSD ve soğutucu ürünlerinin toplam boyutlarını milimetre cinsinden kontrol etmelisiniz. PS5, hem tek taraflı hem de çift taraflı M.2 SSD’leri desteklese de, M.2 SATA SSD‘leri desteklemiyor. Ayrıca şirket, açıklanan özellikleri karşılayan tüm M.2 SSD’lerin PS5 konsolunuzda çalışacağını garanti etmiyor. Üçüncü parti ürünlerin seçimi, performansı veya kullanımından kullanıcılar sorumlu olacak.

Son olarak, taktığınız M.2 SSD depolama alanına kurulu bir oyunu oynarken sorun yaşıyorsanız, oyunu PS5 konsolunuzun dahili Ultra Yüksek Hızlı SSD depolama alanına taşımanız öneriliyor. Detaylı bilgiye PlayStation resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.