Intel: Yarı iletken krizi 2023 yılına kadar sürebilir

Intel tarafından yapılan açıklamaya göre küresel yarı iletken sıkıntısı 2022 veya 2023’e kadar devam edebilir. Şirketin CEO’su Pat Gelsinger, devam eden pandemide dijitalleşmenin yükselişiyle yarı iletken tedarik zincirinin talebi yakalamasının birkaç yıl alacağını söyledi.

Gelsinger, “Sıkıntının ikinci yarıda dibe vurmasını beklesek de endüstrinin talebi tam olarak karşılaması bir iki yıl daha alacak. Oregon, Arizona, İrlanda ve İsrail’de devam eden büyük fabrika inşaat projeleri ile geleceğe yatırım yapıyoruz ancak endüstri kısıtlamalarını azaltmaya yardımcı olacak yenilikçi yollar bulmak için bugün harekete geçiyoruz.” dedi.

Intel CEO’su, yarı iletken eksikliğini gidermek için yapılacak daha çok işleri olduğunu kabul ediyor. Buna rağmen, insanlar devam eden pandeminin bir sonucu olarak günlük işlerini tamamlamak için bilgisayarlara yöneldikleri için PC pazarının büyümesini bekliyor. Gelsinger, 7 nm’de ilerlemenin çok iyi gittiğini belirterek, yeni yenilikçi ürünler piyasaya sürdüklerini, Intel Foundry Services’i kurduklarını ve operasyon değişiklikleri yaptıklarını belirtti.

Yarı iletken sorunu konsol üreticilerini derinden etkiledi

PS5, Xbox Series X

Yarı iletken sıkıntısı, oyun konsolu üretimi de dahil olmak üzere çok sayıda endüstriyi etkiledi. Aradan aylar geçmesine rağmen PlayStation 5 ve Xbox Series X/S satın almanın zor olmasının nedeni de büyük ölçüde bu. Nintendo bile 2021’de stok sorunlarının yaşanabileceğini açıkladı. Ayrıca Nvidia, krizin yıl sonuna kadar GPU üretimini yavaşlatacağını söyledi.

Tedarik zinciri kısıtlamaları oyun içi sorunlara bile neden oluyor. Final Fantasy XIV, son zamanlardaki popülerliğinin artmasıyla sunucu sorunları yaşadı. Yapımcı Naoki Yoshida, yarı iletken sıkıntısının, ekibin ek sunucular ve daha fazla veri merkezi kurmasını engellediğini söyledi. Buna karşılık çözüm olarak MMORPG oyununa yakında bir otomatik oturum sonlandırma özelliği alacak.

Mart ayında medya ve teknoloji analisti Neil Campling, yarı iletken sıkıntısının kriz seviyelerine ulaştığını söylemişti. Çip kıtlığının geldiği nokta otomobillerden elektroniğe kadar geniş yelpazede birçok sektörü olumsuz etkiliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.