İptal edilen Bully 2 hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı

Bully 2 hakkında daha önce ortaya konulan raporlar, devam oyununun 2010’ların başında geliştirilmekte olduğu ancak 18 aylık geliştirme sürecinin ardından iptal edilerek yeniden geliştirilmeye başladığını öne sürüyordu. İptal edilen sürümle ilgili bazı detaylar ortaya çıktı.

Öncelikle biraz daha derine inelim. Bully 2, satın alınmadan önce Mad Doc Software olarak bilinen Rockstar New England‘da geliştiriliyordu. Oyunun en az 6-8 saatlik kısmı oynanabilirdi ancak Rockstar’ın başka planları vardı ve geliştiricileri Max Payne 3 ve Red Dead Redemption gibi oyunları desteklemek için projeden çekmeye devam etti.

Eski geliştiricilerin verdiği bilgilere göre Rockstar, geliştiricileri Bully 2’den çektiğinde projeye asla geri dönmemeye karar verdi. Game Informer‘a konuşan bir geliştirici, karakterlere, çok derin sistemlere ve GTA formülüne odaklanıldığını belirtti.

Bully 2 her açıdan devasa bir ölçekte olacaktı

Bully 2

Bully 2’nin haritası, orijinalin yaklaşık 3 katı büyüklüğünde olacaktı ve kapsamı çok iddialıydı. Örneğin Rockstar, oyuncuların her binaya girebilmesini istedi ki bu geliştirme açısından muazzam bir görevdi. Ardından Rockstar, oyuna o zamanlar sektörde yeni bir ölçüt olacak bir yapay zeka sistemi eklemek istedi.

Söz konusu yapay zeka sistemi, NPC’lerin Jimmy’nin eylemlerini hatırlamasını sağlayarak oyuncuların karalarını daha anlamlı hale getirecek ve hem iyi hem de kötü davranışların sonuçları olacaktı. Yani komşunuza bir şaka yaparsanız, hatırlayacaktı.

Bu sistemlerin bir kısmı daha sonra Red Dead Redemption 2‘de kullanıldı. Oyunda Arthur Morgan’ın davranışı onuruyla bağlantılıydı. Geliştirici, “Dünyadaki diğer karakterlerle etkileşime girme şekliniz, silahınız veya yumruklarınızdan daha fazlası, bir miktar hafıza duygusuna sahipler. Bu tür şeylerin çoğu Bully 2’den geliyor” diye ekledi.

Son raporlara göre Bully 2, son yıllarda yeniden geliştirilmeye başladı. Hatta The Game Awards etkinliğinde gösterilmesi planlanan oyunlar arasındaydı. Ancak işler plana göre gitmedi ve devam oyununu yine göremedik. Gelecek haber ve duyuruları paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.