Kedi simülatörü Stray’in ilk oynanış videosu yayınlandı

Kediler, oyunlarda genellikle sevilmek veya evcilleştirilmek kullanılıyor. Stray ise kediyle kedi olmanızı, hatta fütüristik bir şehirde dolaşarak maceralar yaşamanızı sağlayacak. Yayıncı Annapurna Interactive, konsolda PlayStation’a özel olan oyun için kapsamlı bir oynanış fragmanı yayınladı.

Bağımsız geliştirici BlueTwelve tarafından geliştirilen Stray, ilk olarak geçtiğimiz yılın Haziran ayında gerçekleştirilen PS5 etkinliğinde karşımıza çıktı. İlk fragman, robotlarla dolu, kasvetli ve bol neon ışıklı bir cyberpunk şehrinden görüntüler sundu. Yeni fragman ise üçüncü şahıs kamera açısındaki oynanışı kapsamlı bir bakış sergilerken, oyunun baş kahramanı olan kedimize ve robot yoldaşına odaklanıyor.

Stray

Görüntüler, Stray’in oynanış mekaniklerine derin bir bakış sağlıyor. Ailesinden ayrılmış yaralı bir kedi olarak, unutulmuş, köhne ve tehlikeli bir şehri keşfederken basit bulmacalar çözecek ve ilerledikçe yeni gizemler keşfedeceğiz. Hatta kanepeleri bile tırmalayabileceğiz. Kentsel ortamlar, ilk başta oldukça normal görünüyor, ancak kısa süre sonra oranın kesinlikle yaşadığımız dünya olmadığı anlaşılıyor.

Kedi olarak ilk başta nispeten savunmasız olsak da, arkadaş edineceğiz. Oynanış videosunda kedimizin drone arkadaşı B-12 de tanıtılıyor. B-12, dünyadaki çeşitli nesnelerle etkileşime girebilen, insan benzeri makinelerin dilini çevirebilen ve çeşitli eşyaları depolayabilen vazgeçilmez ortağımız olacak. Stray’in ana odağının, kedi ve B-12 arasındaki gelişen ilişki olduğu belirtiliyor. Öte yandan “Zurks” olarak adlandırılan ve kedimize saldıran yaratık sürüleri de tehditler arasında gösteriliyor.

Zurks adlı yaratıklar, Half-Life’ın Headcrab yaratıklarına benzer şekilde sıçrayarak üzerimize yapışıyor. Tek fark, daha hızlılar. Onlardan silkelenerek ve kaçarak kurtulabiliyoruz. Ayrıca şehirdeki robotların da onlardan hoşlanmadığı görülüyor. Onun dışında Stray, daha çok bulmacalara odaklanıyor.

Stray oynanış fragmanı:

Stray, 2022 yılının başlarında PS4, PS5 ve PC için piyasaya sürülecek. Kedi simülatörü, konsolda PlayStation’a özel olarak geliştiriliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.