PlayStation 5, Japon devletinden tasarım ödülü aldı

PlayStation 5, Japonya tarafından düzenlenen Good Design Award (İyi Tasarım Ödülü) etkinliğinde 2021’in en iyi 100 İyi Tasarım ürününden biri seçildi. Sony’nin yeni nesil konsolu Altın Ödülü aldı. Bu ödül, her yıl yalnızca etkileyici tasarımıyla öne çıkan belirli sayıda ürüne verir.

Japonya’nın Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından kurulan organizasyon, PS5’in benzersiz ve temizlemesi kolay tasarımının yanı sıra plastik parçalarını geri dönüştürülebilir olmasına vurgu yaptı. PS4 de 2014’te Good Design Award’da kazananlar arasında yer alsa da Altın Ödülü alamadı. Jüri, PS4’ü konsol ve mobil alanlarda, özellikle PSN aracılığıyla sunduğu sürükleyici deneyimlerle öne çıkardı.

PlayStation 5, çok yönlü tasarımıyla övgü topladı

PS5, PS5 Digital Edition

PlayStation 5, bu yılki ödül etkinliğinde benzersiz 3D kavisli yüzeyleri ve dış tasarımı nedeniyle övgü aldı. Jüri ayrıca konsolun iki dış kapağının çıkarılabilir ve temizlenmesi kolay olduğuna da dikkat çekti. Ayrıca kullanıcıların konsolla birlikte verilen standı kullanarak PS5’i yatay veya dikey olarak kullanılabildiğini vurguladılar.

Good Design Award etkinliğinde PlayStation 5 için yapılan tanımlama şu şekilde:

“Sadece oyuncular değil, birçok insan bu ürünün gelişini görmek için sabırsızlanıyor ve heyecan duyuyordu. Bizi hayal kırıklığına uğratmadı. Ürün, benzeri görülmemiş 3D kavisli yüzeylerden oluşan sembolik ve gerçekten duygusal bir görünümle dünyaya geldi. Panele üzerine kazınmış logo, ancak panelin arkasını gösteren bu benzersiz tasarım ile farkedilebiliyor. Ayrıca gövde, iki çıkarılabilir panel arasına sıkıştırıldığı için temizlenmesi kolay. Kenarın formuna bakarak yatay olarak yerleştirilemeyeceğini düşündük; ancak pakete dahil olan stand kullanılarak yatay olarak monte edilebilir.

Ek olarak DualSense kablosuz kontrol cihazı, aynı temayla tasarlandı ve iyi bir tutuş sağlıyor. Plastiğin boyasız gövdesinin lüks duygusu yarattığını söyleyemeyiz; ancak bu, üretim sürecini basitleştirmek ve geri dönüşüm dikkate alınarak yapılıyor. Bu ürünün başka hiçbir üründe görmediğimiz yeni formunun, dünyanın dört bir yanındaki oyuncuları tamamen tatmin edeceğine inanıyoruz.”

İlk olarak 1957 yılında Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından başlatılan Good Design Award, kalite ve etkileyicilik temelinde her yıl dünyanın dört bir yanından 100 ürün seçiyor. Geçen yıl, video konferans programı Zoom, Altın Ödül kazananlardan biri olarak seçilmişti. Adaylar, demiryolu sistemleri ve yazılımlardan okullara ve tüm organizasyonlara kadar her şey olabiliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.