PlayStation 5 satışları 59 milyona ulaştı: Sony mali yıl rekoru kırdı

Sony Interactive Entertainment, 31 Mart’ta sona eren mali yıla yönelik son gelir raporunda PlayStation 5 konsolunun satış rakamlarını güncelledi.

PlayStation 5 geçtiğimiz dönem boyunca 20.8 milyon adet satarak mali yıl rekoru kırdı. Sony, rekor kıran bu önemli başarıya rağmen ilk satış hedefinin yaklaşık 4 milyon adet gerisinde kaldı.

Başlangıçta mali yıl boyunca 25 milyon adet PS5 satmayı bekleyen şirket, hedefini ıskalamış olsa da satışların genel toplamını 59.3 milyon adede çıkardı.

Konsol devi geçtiğimiz Şubat ayında satış rakamlarını 54.7 milyon olarak açıklamış ve hedefini 21 milyona revize etmişti. Hedefe çok yaklaşmasına rağmen kıl payı kaçırdı.

PS5, PS4

PlayStation 5, PS4’ün gerisinde seyrediyor

PlayStation 5, yaşam döngüsünün aynı noktasında 60 milyon adet satan PS4’ün gerisinde yer alıyor. Satışlar hızlı bir şekilde yükselse de beklenen seviyede değil.

Tokyo merkezli oyun analisti Serkan Toto, satılan 20.8 milyon adedin muhtemelen PS5 için zirve olarak kalacağını ve Helldivers 2 gelmeseydi bu rakamın çok daha düşük olacağını ortaya koydu.

PS5 ve PC için piyasaya sürülen takım tabanlı nişancı oyunu, ilk 12 haftada 12 milyon kopya satarak PlayStation’ın şimdiye kadarki en hızlı satan oyunu oldu.

Helldivers 2

Sony, donanım satışlarındaki düşüş nedeniyle Mart 2025’te sona eren mevcut mali yılda oyun satışlarının düşmesini bekliyor. PlayStation 5 için yeni satış tahmin 18 milyon olarak açıklandı.

Şirket, 2024 boyuncu büyük serilerinden oyun yayınlamayacak ancak bu yıl çıkacak birinci parti oyunlardan biri olan çok oyunculu bir PvP nişancı oyunu olan Concord, PS5 ve PC’ye gelecek.

Oyunun çıkış tarihi henüz belirlenmedi ancak Heldivers 2’nin ardından yeni bir başarı hikayesi görebiliriz. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.