PlayStation bulut oyun alanındaki ‘agresif’ planlarını açıklamaya hazırlanıyor

PlayStation, bulut oyun alanında agresif planları olduğunu açıkladı. Konsol devi ne üzerinde çalıştığını yakında ortaya çıkaracak.

Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO’su Jim Ryan, dün yapılan bir iş toplantısı sırasında fazla detaya girmese de, PlayStation’ın planlarını önümüzdeki aylarda açıklayacağını belirtti.

Ryan, görüşme sırasında bulut oyunlara bakış açılarını ve gelecek hedeflerini şu sözlerle dile getirdi:

“Oyun alışkanlıklarındaki mobilitenin giderek daha önemli bir trend olduğunu gözlemliyoruz ve bulut, bizim veya aslında herhangi birinin bu trendden faydalanmamıza izin vermede temel unsur olacak.

Ne yazık ki, bugün bu planları açığa çıkaracağım yer değil ancak bulut alanındaki girişimlerimizi hızlandırmak için önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak oldukça ilginç ve oldukça agresif planlarımız var.”

PlayStation Now, PS Now

Sony, PlayStation Now hizmetiyle yıllar boyunca bulut üzerinde çalışmalar yaptı. Daha sonra bulut hizmeti kaldırılarak PS Plus Premium planına taşındı.

Türkiye’de daha önce PS Now olmadığı gibi, bulut akış ayrıcalığı tanıyan PS Plus Premium yerine oyunları sadece indirme yoluyla oynama imkanı tanıyan Deluxe katmanı sunuluyor.

Bununla birlikte, PS Plus’a Xbox gibi oyunları mobil cihazlarda oynama ayrıcalığı hâlâ gelmedi. Ryan’ın yorumları, SIE’nin bu alanda çalıştığını gösteriyor olabilir.

Sony, PlayStation, el konsolu, ps5

Son raporlar, Sony’nin yeni bir el konsolu üzerinde çalıştığını bildiriyor. Konsolun PS5 için Uzaktan Oynatma odaklı bir cihaz olabileceği belirtiliyor. Aslına bakılırsa bulut odaklı bir el konsolu daha iyi bir fikir olabilirdi.

Bulut oyun şu anda küresel oyun pazarının küçük bir yüzdesini temsil ediyor ancak gelecekte donanım gereksinimini ortadan kaldırması açısından potansiyeli yüksek görülüyor.

Microsoft son zamanlarda Activision anlaşmasını tamamlamak için bulut alanında yatırımlar yapmaya başladı. Xbox, Gears 5 ile GeForce Now hizmetine adım attı. Yakında daha fazla oyun eklenecek.

PlayStation, gizemli bulut planlarını açıkladığında sizlerle paylaşacağız. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.