PS1 açılış logosunun aslında statik bir görüntü değil, 3D model olduğu keşfedildi

PS1 konsolunun açılış ekranında görünen PlayStation logosu, çoğu insanın düşündüğü gibi statik bir 3D görüntü değil, aslında bir 3D modeldi. Aslında bu ortalama bir konsol kullanıcısının dikkat ettiği bir şey değil. Çok fazla fark yaratan bir keşif de değil, ancak yine de meraklılarına ilgi çekici gelebilir.

PS1 logosu, Unreal Engine kullanılarak hareket ettirilip farklı açılardan görüntülenebiliyor. PS1’inize uyumlu olmayan bir disk takarsanız, SCE logosu ekranda normal şekilde göründükten sonra sistemin donmasına neden olan bir başlatma hatası alırsınız. Bu, PS logosu da dahil olmak üzere ekranın kararmasına neden olurken, görselin geri kalanı bozulur ve kaybolur. Başka bir deyişle, ikonik 3 boyutlu PS logosu, yalnızca disk kimlik doğrulamasını geçtikten sonra görünür ve statik bir görsel değildir.

PS1 açılışındaki PS logosunun 3D model olduğunu ortaya koyan görüntüler:

Yukarıda bahsettiğimiz ve “Fearful Harmony” olarak adlandırılan hata, en iyi PlayStation Wiki sayfasında tanımlanıyor. Fearful Harmony sırasında PS1 logosunun hiç görünmemesinin nedeni; modelin geçersiz bir diskten değil, uyumlu bir oyun diskinden okunmasının gerekli olması. Tıpkı her kartuşun ROM’unda kopya koruması olarak gerekli olan ve her Game Boy oyununun başında görüntülenen Nintendo logosu gibi.

Yıllar geçmesine rağmen eski konsollardaki bazı ilginç özellikler ortaya çıkarılabiliyor. PS1, yaklaşık 27 yıl önce piyasaya sürülmesine rağmen günümüzdeki imkanlar, yeni özelliklerin keşfedilmesini ve insanlar arasında yayılmasını sağlıyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.