PS1, bir mod geliştiricisi tarafından el konsoluna dönüştürüldü

Bir mod geliştiricisi PS1 konsolunu çalışan bir el cihazına dönüştürdü.

Florida merkezli mod geliştiricisi YveltalGriffin, eserini eski konsollardan yeni şeyler yaratmaktan hoşlanan kişilere yönelik bir forum olan BitBuilt üzerinden paylaştı.

PS Hanami adını verdiği el konsolu, emülasyondan ziyade orijinal PlayStation donanımından yapılan bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor.

Taşınabilir PS1 projesi başarılı olmasına rağmen bazı sorunları var

YveltalGriffin, eserini, “bol miktarda sıcak tutkal içeren eski tarz bir portatif cihaz” olarak tanımlıyor. Yaklaşık 7 inç uzunluğunda olan el konsolu dahili pili sayesinde tek şarjla yaklaşık 2.5 saat çalışıyor.

PS1 donanımını bu kadar küçük bir cihaza sığdırmak için orijinal bir PS1 anakartını alıp ikiye böldüler, kitap gibi katladılar ve yeniden kabloladılar.

Doğal olarak artık CD’leri çalıştıramayacağı için disk sürücüsünü Xstation adı verilen ve PlayStation disk görüntülerini SD karttan çalıştırmaya olanak tanıyan bir optik sürücü emülatörü (ODE) kullandılar.

Taşınabilir PS1 aynı zamanda entegre bir DualShock kontrol cihazına sahip. Bu sayede yalnızca ek olarak titreşim işlevi var ancak analog çubukları yok.

Etkileyici teknik başarıya rağmen YveltalGriffin, projesinde pek çok sorun olduğunu vurguluyor. PS Hanami’nin ses kontrolü yok, güç düğmesi hassas ve dokunulduğunda cihazı kapatabiliyor.

Ayrıca soğutucusu yok, bu yüzden bir süre sonra yüksek sıcaklıklara ulaşıyor. Yine de elinde daha fazla imkan olsa gerçek bir el konsolu yapabilirdi.

PS1 konsolunun taşınabilir versiyonunu nasıl buldunuz? Bence en azından denemeye değer, güzel bir proje olduğu söylenebilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.