PS5, 10 milyondan fazla satarak Sony’nin en hızlı satan konsolu oldu

PS5, küresel yarı iletken krizine rağmen 18 Temmuz itibarıyla 10 milyondan fazla sattı. Bu rakam, diğer tüm PlayStation konsollarını geride bırakarak PS5’in en hızlı satan PlayStation konsolu olduğunu gösteriyor.

Sony, bu duyuruyu Microsoft’un Xbox Series X/S‘in şirket tarihindeki en hızlı satan konsolları olduğunu açıklamasından kısa bir süre sonra yaptı. Microsoft, Xbox konsolları için satış verilerini paylaşmadı ancak analist Daniel Ahmad’ın tahminine göre şirketin satışları toplamda 6.5 milyona ulaştı. Eğer rakamlar doğruysa Xbox’ın iyi bir satış performansı gösterdiği söylenebilir.

PS5 talebi arzı geride bırakmaya devam ediyor

PS5

SIE başkanı Jim Ryan, PS5 konsollarına verdikleri destek için oyunculara teşekkür etti. Ayrıca, PS5’e olan talebin arzı geride bırakmaya devam ettiği konusunda uyardı. Bu nedenle, ilerleyen dönemlerde stok sorunları devam edebilir. Ryan, “PS5’i benimseyen tutkulu PlayStation topluluğumuza ve platformlarımıza böylesine inanılmaz oyun deneyimleri getiren birinci sınıf geliştirme ve yayın ortaklarına duyduğumuz derin minnettarlığı ne kadar ifade etsem azdır.” dedi.

Sony’nin küresel işletme operasyonları başkanı Veronica Rogers ise bir blog yazısında, “Küresel tedarik konusunda istikrarlı bir ilerleme kaydediyoruz ve PS5 isteyen herkesin kolaylıkla bir tane edinebileceği günü sabırsızlıkla bekliyoruz” diyerek umutlu konuştu. Rogers ayrıca şirketin tüm PlayStation’ın topluluğunu destekleme taahhüdünün her zamankinden daha güçlü olduğunu ve PlayStation’ı oynamak için en iyi yer haline getirmeye kararlı olduklarını belirtti.

Sony, bazı oyunlarının satış rakamlarını paylaştı

Spider-Man, Miles Morales

Konsol devi, PS5 için piyasaya sürülen en yeni oyunlarından bazılarının satış rakamlarını ve oyuncu verilerini paylaştı:

  • Spider-Man: Miles Morales toplamda 6.5 milyondan fazla sattı.
  • MLB The Show 21, tüm platformlarda 2 milyondan fazla kopya sattı ve toplamda 4 milyondan fazla oyuncuya ulaştı.
  • Housemarque’ın PS5 özel oyunu Returnal, 560.000 kopya sattı.
  • Insomniac Games tarafından geliştirilen Ratchet & Clank: Rift Apart, 1.1 milyondan fazla kopya sattı

MLB The Show 21’in toplam oyuncu sayısı, Xbox Game Pass sayesinde satış rakamının iki katına ulaştı. Sony, seriyi bu yıl Xbox platformlarına getirdi ve oyun, Microsoft’un hizmetine dahil edilmişti. Öte yandan Returnal, Sony tarafından mega hit olarak nitelendirilse de rakamlar diğer büyük PlayStation Studios oyunları kadar etkileyici değil.

PS5 her ne kadar en hızlı satan konsol olarak yoluna devam etse de, Xbox Series X ve Series S konsollarıyla aradaki farkı açamıyor. Küresel yarı iletken sorununun devam etmesi, yeni nesil konsolun sıçrama yapmasını engelliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.