Shawn Layden: Oyun sektöründe çeşitlilik yok ediliyor

Eski Sony yöneticisi Shawn Layden, sürekli artan oyun geliştirme maliyetinin sektörü daha küçük stüdyolar için zorlaştırdığını ve sonuç olarak çeşitlilik eksikliğine yol açtığını söyledi. Ayrıca Streamline Media Group’a katılma sebeplerine açıklık getirdi.

Games Industry’ye konuşan Shawn Layden, bugün konsol sahibi olan insan sayısının 90’lı yıllarla aşağı yukarı aynı olarak yaklaşık 240 ila 260 milyon arasında olduğuna dikkat çekti. Ancak oyun geliştirme maliyeti her konsol neslinde 2 kat arttı. Layden’a göre büyük şirketler, daha küçük şirketleri yutuyor ve çeşitliliği yok ediyor. Şirketler daha fazla oyun yapmak yerine oyuncuların aynı oyunlara daha fazla para harcamasını sağlıyor.

Layden, “Gelir bazında müzik, muhtemelen oyun alanının beşte biridir ancak kültürel etkileri oyunun 100 katıdır. Şu anda kendimizi türler, devam oyunları ve belirli oyun tipleriyle sınırlandırıyoruz. Benim favorilerim olan Parappa ve Vib-Ribbon gibi, oyunların sahneye çıkma şansı yok gibi. Bu sektör ve hayranlar için kötü. Aynı insanlarla konuşmaya ve aynı hikayeleri aynı şekilde anlatmaya devam edersek, bu, zaman içinde oyun sektörünün çöküşüne yol açar.” şeklinde konuştu.

Oyun sektörünün tecrübeli ismi, Streamline Media Group‘a 20 yıllık varlığının neredeyse tamamı uzaktan geliştirme modeli ile geçtiği için katıldığını açıkladı. Streamline çok kültürlü bir şirket ve bu da daha geniş bir kitleye ulaşabilmesi anlamına geliyor. Layden, “Stüdyolarında 27 farklı dil konuşuyorlar ve 47 farklı ülkeden insanlar var. İnanılmaz derecede çok kültürlü bir iş gücü ve oyun oynamayı 240 ila 260 milyonun ötesinde daha geniş bir kitleye ulaştırmanın geleceği burada.” diyor.

Eski SIE Worldwide Studios başkanı olan Shawn Layden, 2019 yılında verdiği bir röportajda da, Sony’nin oyun stüdyolarındaki çeşitliliğe dikkat çekerek, konsol alanındaki zaferin başlıca nedenlerinden biri olduğunu söylemişti.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.