PS5 düzgün bir 8K desteği veremiyor ancak Xbox Series X teoride ulaşabilir

Sony, PS5 kutularından 8K logosunu kaldırmasıyla gündeme gelmişti. Bir teknoloji uzmanının açıklamalarına göre bu isabetli bir hamle gibi görünüyor.

Digital Foundry‘den John Linneman, PS5’in mevcut donanım düzeyinde 8K çözünürlüğü gerektiği gibi destekleyemeyeceğini, ancak Xbox Series X’in teorik olarak bu çözünürlüğe ulaşabileceğini düşünüyor.

Sony, PS5 piyasaya sürüldüğünde yeni nesil konsolun sistem yazılımı güncellemesiyle 8K çıkış verebileceğini açıklamıştı. Ancak bu vaadi sadece bir oyun gerçekleştirebildi.

The Touryst, PS5

Şu ana kadar 8K çözünürlük sunan tek oyun The Touryst oldu. O da Minecraft benzeri grafiklere sahip hafif bir oyundu. Sonrasında hep 4K’da 30 ve 60 fps kare hızları konuşuldu.

Linneman, PS5’in HDMI yeteneklerinin ciddi tavizler vermeden 60 FPS’de 8K’yı desteklemeye yeterli olmadığını söylüyor. Ayrıca konsolun HDR özelliği 8 bit ile sınırlı ve bu da 8K çıkış için yeterli değil.

Bu seviyede Xbox Series X ile birlikte gelen minimum 10 bit HDR gerekli. Linneman, “Sony, 8K’yı etkinleştirmiş olsa bile onu kullanmak istemezsiniz.” diyor.

PS5 kutusu, 8K

Sonuç olarak, 8K özellikle konsollarda henüz istenilen seviyeye ulaşmadı ve Sony’nin PS5 kutularında bunun reklamını yapmasının yanıltıcı olduğu söylenebilir.

İddialara göre 8K ibaresi PS5 Pro ile birlikte geri dönecek. Yükseltilmiş donanımın yıl sonuna doğru piyasaya sürülmesi planlanıyor. Konsolun daha önce sızdırılan özelliklerine buradan göz atabilirsiniz.

PS5 ve Xbox Series X/S, kimi zaman yüksek kaliteli oyunlarda 60 fps’yi bile göremeyerek hayal kırıklığı oldu. Bu konudaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. Takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.