Sony, PS5 kutularından 8K ibaresini kaldırdı

Birkaç ay öncesine kadar bir PS5 satın alanlar, kutunun üzerindeki büyük 8K logosunu fark etmiştir. Ancak Sony, yeni konsollardan bu “yanıltıcı” ibareyi kaldırdı.

Şirket, PS5 piyasaya sürüldüğünde yayınladığı bir SSS sayfasında, konsolun 8K ekranlarla uyumlu olduğunu ve gelecekteki bir sistem yazılımı güncellemesiyle 8K’ya kadar çözünürlüklerde çıkış yapabileceğini belirtmişti.

Henüz kutularda neden böyle bir güncelleme yapıldığına dair resmi bir açıklama gelmedi. Ancak sebebi, geliştiricilerin mevcut modellere 8K içerik yayınlamayacak gibi görünmesi olabilir.

PS5 kutusu, 8K logosu

Bazıları Sony’nin yanıltıcı reklam yaptığını ve 8K logosunu PS5 Pro’da kullanmak üzere kaldırdığını düşünüyor. Yine de söz konusu Sony ise bu durum uzun zaman gizemini koruyacaktır…

Aslına bakılırsa kutularda yer alan 4K 120 fps logosu da çok isabetli bir vaat olmadı. Günümüzde sıklıkla 4K oyunlar görsek de, kare hızları genellikle performans modunda bile 60’ı geçemiyor.

Microsoft da aynı şekilde Xbox Series X’te 8K oyun deneyimi vadediyor. Tüm konsol kullanıcılarının kesinlikle karşısında durması gereken bir nokta…

PS5 Pro, özellikleri

PS5 topluluğun beklentilerini karşılamıyor

PS5 yeni nesil bir donanım olarak performansı açısından tam bir hayal kırıklığı oldu. Zaten satışların beklentileri karşılamaması ve aktif kullanıcı sayıları da bunun göstergesi.

PlayStation kullanıcılarının yarısı hâlâ PS4’te oyun oynamaya devam ediyor. Hatta PS3 ve PS Vita gibi çok daha eski konsollarda bile hatrı sayılır bir kitle var.

Sony her ne kadar PS4 kullanıcılarını PS5’e yükseltmeye teşvik etmeye çalışsa da pek başarılı olduğu söylenemez. Geliştiriciler önceki nesli es geçmeye başladı ancak bu da oyuncuları geçiş yapmaya ikna etmiyor.

Astro Bot, God of War, Kratos

Ek olarak PlayStation, oyun kütüphanesiyle öne çıkan bir platform. Yine de hâlâ cezbedici bir kütüphaneye sahip değil. Sony, donanım satışlarındaki kaybı telafi etmek için PC’ye daha fazla eğilmeye başladı.

Ayrıca bu yıl büyük bir oyun çıkarmayacak olması da toplulukta memnuniyetsizlik yarattı. Şimdiye kadar sadece çok oyunculu nişancı oyunu Concord ve yeni Astro Bot duyuruldu…

Sizce PS5 neslinde işler nasıl gidiyor? Hangi noktada eksiklikler görüyorsunuz? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.