PS5’in Access kontrol cihazı tanıtıldı: İşte erişilebilirlik özellikleri

Sony resmi olarak Access kontrol cihazı olarak adlandırdığı erişilebilirlik odaklı oyun kolu hakkında yeni bilgiler ve fotoğraflar paylaştı.

Ocak ayında Project Leonardo kod adıyla tanıtılan yeni çevre birimi, engelli oyuncuların daha kolay ve rahat bir şekilde oyun oynamasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Access kontrol cihazı, oyuncuların sertlik, hareket aralıkları ve fiziksel ihtiyaçlar için farklı tuş düzenlerini özgürce oluşturmalarına olanak tanıyan çeşitli değiştirilebilir düğme ve çubuk başlıklarına sahip, son derece kişiselleştirilebilir bir kit olacak.

Erişilebilirlik cihazı, farklı düz bir yüzeylerde ve 360 derece yönlendirilmiş olarak kullanım imkanı sunuyor. Ayrıca tekerlekli sandalye tepsisine, bir AMPS desen montajına veya tripoda sabitlenmiş olarak kullanılabilecek.

PS5, Project Leonardo

Access kontrol cihazının kutu içeriğinde neler var?

Sony, PS Blog üzerinden yaptığı açıklamada kontrol cihazının neler içerdiğini ortaya koydu. Kutu içeriği şu şekilde:

 • Analog çubuk kapakları (standart, kubbe ve top çubuk kapağı)
 • Aşağıdakiler dahil olmak üzere farklı şekil ve boyutlarda düğme kapakları:
  • Yastık düğme kapakları
  • Düz düğme kapakları
  • Geniş düz düğme kapağı (İki düğme yuvasını kaplar)
  • Çıkıntılı düğme kapakları (Merkeze daha yakın konumlandıklarından daha küçük elleri olan oyunculara fayda sağlar)
  • Eğik düğme kapakları (Kontrol cihazının üstüne yerleştirilirse itilebilir veya altına yerleştirilirse çekilebilir)
 • Oyuncuların her bir düğmeye hangi girişleri eşlediklerini kolayca işaretlemeleri için değiştirilebilir düğme kapağı etiketleri.
Access, PS5, erişilebilirlik, kontrol cihazı

Access, oyuncuların kendi düğmelerini veya analog çubuklarını eklemelerine izin verecek ve dört adet 3.5 mm AUX bağlantı noktası içerecek.

PS5 konsolunda da düğme eşleme ve kontrol profillerini etkinleştiren tam kişiselleştirilebilir bir kullanıcı arayüzüne sahip olacak.

İki adede kadar Access ve bir DualSense, tek bir sanal kontrol cihazı gibi çalışmak üzere birlikte eşleştirilebilecek.

Ayrıca oyuncuların bir düğmeyi Caps Lock düğmesine benzer şekilde basılı tutmasına olanak tanıyan bir özellik içerecek. Bu, bir yarış oyununda hızlanma gibi bir düğmeyi uzun süre basılı tutmayı fiziksel olarak zor bulan oyuncular için yararlı olacak.

Access kontrol cihazı için henüz bir çıkış tarihi açıklanmadı ancak Sony, oyuncuların ön sipariş bilgileri ve güncellemeler için kaydolabilecekleri bir sayfa oluşturdu.

Son olarak, konsol devinin PS5 erişim özelliklerini detaylandırdığı yeni videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.